سخنرانی شب سوم محرم در مسجد امام حسن (ع)

مجتبی مظلومی مراغه ای :

گریه بر حسین ثواب بسیاری دارد و آتش جهنم بر گریه کننده حسین (ع) حرام است

حجت الاسلام مظلومی پس از بیان احکام نذر بر ضرورت گریه بر حسین (ع) تاکید نمود.

ایشان با اشاره به سخن امام حسین (ع) گفت : من کشته اشکم و مومنی مرا یاد نمی کند مگر با گریه.

وی در ادامه گفت : امام صادق (ع) فرموده هر گریه ای مکروه است مگر برای حسین (ع) ، انسان اگر در مرگ عزیزان خود گریه و شیون بیش از حد کند و بر صورت خود دست بکشد مرتکب کار مکروهی شده است اما درباره عزای ابا عبدالله (ع) این گونه نیست ، علاوه بر اینکه مکروه نیست بلکه ثواب ویژه ای دارد.

وی ادامه داد : هر جایی که در آن برای امام حسین (ع) گریه کنند آنجا قبه حسین است.

ایشان با طرح سوالی درباره اینکه در قبه امام حسین (ع) چه اتفاقی می افتد گفت : در قبه امام حسین (ع) ملائک که موجوداتی قدسی هستند تردد می کنند و به وسیله رفت و آمد این فرشتگان الهی مریضی شفا پیدا می کند ، حاجتی روا می شود.

مظلومی مراغه ای با اشاره به ارزش مداحان گفت : می بینیم در عزاداری ها پیراهن مریضی را به مداح می دهند شاید به وسیله اینکه او گریاننده عزاداران است و متبرک شده است این صاحب پیراهن شفا یابد ، پس مداحان ارزش این مدح گویی خود را بدانند.

این مبلغ دینی با طرح سوالی درباره متبرک بودن گفت : هستند افراد اهل دلیل و منطق که برای هر سخنی دلیل می خواهند ، ما هم برای این سخنمان دلیل داریم ، آن هم دلیل قرآنی.

وی با اشاره به ماجرای حضرت یوسف (ع) گفت : پس از اینکه یوسف نبی (ع) با برادرانش آشنا شد و همدیگر را شناختند و ماجرای گریه یعقوب نبی (ع) و کم بیناشدنش را مطرح نمودند حضرت یوسف پیراهن خود را به برادرانش داد و گفت : اذهبوا بقمیصی هذا … ؛ این پیراهن مرا ببرید و به صورت پدرم بیافکنید تا نور چشمانش باز گردد ، پیراهن که به تنهایی شفا دهنده نیست بلکه به واسطه اینکه یوسف (ع) فردی متبرک است به این خاطر پیراهن او نیز متبرک است و شفا دهنده.

حجت الاسلام مظلومی با اشاره به ماجرای حضور سعد ابن عبدالله قمی در منزل امام حسن عسگری (ع) گفت : ابن سعد با حضور در منزل امام حسن عسگری (ع) سوالاتی را مطرح نمود که از جمله آنها تأویل آیه کهیعص بود که حضرت فرمود که این از اخبار غیبی است و زکریلا از خدا خواست تا پنج نام را به ایشان بیاموزد ، هرگاه آن پنج نام را می گفت قلبش آسوده می شد مگر به نام حسین می رسید علت را سوال کرد جبرئیل گفت : کاف همان کربلا است ، هاء هلاکت اهل بیت ، یاء یزید است که به امام حسین و اهل بیتش ظلم کرد ، عین عطش امام حسین (ع) و صاد صبر امام حسین (ع) بود.

وی با اشاره به ماجرای حر بن ریاحی گفت : حر پس از اینکه در مقابل امام حسین (ع) ایست ، به خود آمد و گفت حر در مقابل چه کسی ایستاده ای مقابل نوه پیغمبر از چه کسی شفاعت خواهی کرد چگونه شفاعت توانی خواهی که آمد مقابل امام حسین (ع) آمد و توبه نمود ، آنهم توبه نصوح.

در ادامه مراسم ایشان به شجاعت حر بن ریاحی اشاره کرده و مادحین هیئت به مدح ایشان پرداختند.

 

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *