طرح استانی شدن انتخابات مجلس دارای اثرات منفی خواهد بود

بار دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استانی شدن انتخابات را به صحن علنی آوردند و تصمیم بر اجرای آن دارند ، طرح مذکور در سال ۱۳۸۶ با ایجاد اصلاحاتی در ساختار به شورای نگهبان ارسال شد و شورای نگهبان آن را مغایر با موازین شرعی دانست.

اکنون که مجددا این طرح به مجلس شورای اسلامی راه یافته که در ذیل به چند نمونه از اثرات منفی آن اشاره می کنیم.

 1. چنین طرحی در کشورهایی کار ساز خواهد بود که وظیفه نمایندگان آن فقط قانون گذاری است و لاغیر ، اما در کشور ما مردم انتظاراتی اعم از آباد نمودن شهرها ، رسیدگی به مشکلاتشان و صدها دغدغه دیگر را از نمایندگان خود دارند و در انتخابات با توجه به رویکردهای مد نظر خود به نمایندگان رای می دهند.
 2. در صورت اجرای طرح مذکور ، هزینه جاری تبلیغات انتخاباتی کاندیداها افزایش یافته ، نامزد انتخابات مجبور به تامین هزینه های تبلیغات خود شده ، لذا پول های کثیف از سوی افرادی که هویت و اهداف آنان مشخص نیست به انتخابات کشیده خواهد شد.
 3. هدف از انتخابات مجلس در نظام مقدس جمهوری اسلامی ، ورود نماینگانی از همه طیف ها است ، لذا در این صورت تنها افرادی به سوی انتخابات خواهند آمد که چهره شناخته شده در استان هستند ، ورود افرادی با گرایش های مختلف از سایر شهرها به انتخابات سخت و هزینه دار خواهد شد.
 4. به علت استانی شدن انتخابات ، بیشتر شهرهای بزرگ استان پیشرفت خواهد داشت ، چون در دیدگاه نمایندگان برای رسیدن به هدفشان که همان صندلی سبز بهارستان است ، اکثریت مهم است ، این اکثریت در شهرهای بزرگ استانها وجود دارد و در چنین صورتی امکانات خوب توزیع نشده و پیشرفت فقط در شهرهای بزرگ خواهد بود.
 5. از تعامل بین نمایندگان و مردم کاسته خواهد شد و مشکلات ریز و درشت به گوش مسئولین نخواهد رسید.
 6. مردم در مطرح کردن مشکلات به نمایندگان دچار سردرگمی خواهد شد و مسئول رسیدگی کننده به مشکلاتشان را پیدا نخواهند کرد.

البته به موارد بالا می توان بندهای دیگری نیز افزود ، این بیان به معنای این نیست که این طرح فقط دارای اثرات منفی است ، بلکه اثرات مثبتی نیز دارد ، که به عقیده حقیر اثرات منفی آن فراتر از اثرات مثبت است.

[box type=”note” align=”alignright” class=”” width=””] بازتاب های این مطلب

[/box]

لطفاً نظر خود را بنویسید

7 پاسخ

 1. در حال حاضر در تهران مردم ۳۰ نماینده را انتخاب میکنند که این کار ۲ اشکال عمده دارد ۱- مردم اطراف تهران و شمال شهر نیازهای مختلفی دارند چرا نباید مثلا اسلام شهر نمایندگان خودش را داشته باشد ؟ ۲- اشکال مهمتر این است که به هر دلیل اگر افبال مردم به یک لیست بیشتر شد حتی ۵۱ درصد در مقابل ۴۹ درصد ، در آن دوره آن ۴۹ درصد مردم نماینده ای در مجلس نخواهند داشت و اکثریت نسبی مردم همه ۳۰ نماینده ها را انتخاب می کنند که در صورت استانی شدن این اشکال به دیگر اسنانه نیز سرایت می کند و دیگر نمی توان گفت مجلس عصاره همه مردم است

 2. سلام – اگر دوستان کارشناس اجازه بدهند در ۹ دوره قبلی ضعف اسا سی مجلس مشخص شده که اهداف با جزئی نگری شهرستا نی و جلب رضایت مردم مناطق برای کل کشور هزینه داشته و موفقیتی نداشته است – چند بار هم استا نی شدن را تجربه کنیم و نترسیم شاید مشکلاتش کمتر باشد و افراد متخصص و کارشنا سان زبده جهت ادای وظیفه اصلی مجلس (وضع و اصلاح قوا نین – نظارت بر عملکرد دولت ) در مجلس گرد هم آمدند – رسیدگی به درد و خواسته مردم ، وظیفه دولت است که در رو ستا ها هم دهدار دارد و نماینده بر عملکرد کلی نظا رت میکند .

 3. تجربه عینی که از سردرگمی مردم در پیگیری و عدم پاسخگویی وجود دارد

  این است که اگر به مجلس برای دیدن نمایندگان شهرهای بزرگ که چند نفرند

  مثلا تهران که ۳۰ نماینده داردمراجعه کنید حواله دادن کار به دیگری است

  که پدیده ای مرسوم شده است مثل این است که شهر و شما به عنوان

  شهروند نماینده ای ندارید !

  زمانی که به کانتر مجلس جهت دیدن نماینده گان مراجعه می کنید بدلیل

  مشخص نبودن نماینده ای خاص از دیدار و پاسخگویی بدلیل مشغله طفره

  می روند و به دیگر نمایندگان حواله می دهند ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *