روزه ی استیجاری در یوم الشک

➖ سوال اگر روز آخرماه شعبان را روزه ی استیجاری بگیرم و بعد معلوم شود اول رمضان بوده، آیا جزء روزه ی رمضان محسوب می شود، یا باید قضای آن را بجا آورم؟ ✔ پاسخ اگر بعد از اذان مغرب معلوم شود ماه رمضان بوده، روزه ی ماه رمضان و برای خودتان محسوب می شود […]

هزینه ها در مراسم أعیاد

➖ سوال آیا هزینه هایی که پیرامون تزئین خیابان ها یا مجالس به مناسب أعیاد أئمه اطهار (علیهم السلام) مثل نیمه شعبان، انجام می شود جایز است؟ ✔ پاسخ فی نفسه مانعی ندارد، ولی نباید به حدّ اسراف و زیاده روی برسد.

استفاده از برق شهری جهت مراسم دینی

➖ سوال احتراماً بفرمایید استفاده از برق شهری (سرتیر، پشت کنتور) جهت مراسم دینی مانند جشن نیمه ی شعبان یا هیآت محرّم و …اشکال شرعی دارد یا خیر؟ ✔ پاسخ باید با اجازه از شرکت برق باشد و بدون اجازه جایز نیست؛ و شخص ضامن است.

استفاده از آلات موسیقی در جشن نیمه ی شعبان

➖ سوال در مورد به کار بردن دف یا نی و تار در جشن نیمه شعبان برای برگزاری جشن و خواندن متن های مجاز نظر حضرت آقا چیست؟ ✔ پاسخ هر موسیقی که به سبب ویژگی هایی که دارد انسان را از خداوند متعال و معنویات و فضائل اخلاقی دور نموده و به سمت بی […]

استفاده از اُرگ در جشن نیمه ی شعبان

➖ سوال آیا جایز است جهت مراسم فرهنگی در شب نیمه شعبان از اُرگ استفاده شود؟ ✔ پاسخ اگر نوازندگی به صورت حرام باشد، باید از آن اجتناب شود، و در هر صورت به کار بردن موسیقی در مناسبت های مذهبی و متعلّق به اهل بیت (علیهم السلام) شایسته نیست، هر چند از نوع حلال […]

جنابت تا قبل از ظهر و نیت روزه مستحبی

➖ سوال در روزه ی مستحبی آخر ماه شعبان، چنانچه تا قبل از اذان ظهر انسان جنب باشد، و قبل از اذان ظهر غسل نماید، آیا روزه ی او صحیح است؟ ✔ پاسخ اگر عمداً بعد از اذان صبح خود را جنب نکرده باشد، روزه مستحبی صحیح است.

اجرای نمایش طنز در مراسم نیمه ی شعبان

➖ سوال اجرای نمایش طنز و خنده دار در مراسم نیمه شعبان چه حکمی دارد؟ ✔ پاسخ اگر همراه گناهی مانند توهین یا مسخره کردن مؤمن نباشد، فی نفسه اشکال ندارد.

کف زدن در مسجد

➖ سوال دست زدن (کف زدن) در مسجد، در جشن نیمه شعبان به طور متعارف چه حکمی دارد؟ ✔ پاسخ به طور کلی کف زدن فی نفسه به نحو متعارف در جشن های أعیاد یا برای تشویق و تأیید و مانند آن اشکال ندارد؛ ولی بهتر است فضای مجالس دینی به خصوص مراسمی که در […]

صرف صدقات در جشن نیمه ی شعبان

➖ سوال مبلغی برای صدقه کنار گذاشته شده، آیا می توان از این مبلغ برای جشن نیمه شعبان استفاده کرد؟ ✔ پاسخ اگر صدقه مستحبی بوده و مربوط به صدقات خودتان است و یا اگر مربوط به دیگران باشد با اجازه ی آنان باشد، مانعی ندارد.

اعمال نیمه شعبان

➖ سوال اعمال شب نیمه شعبان چیست؟ ✔ پاسخ غسل کردن مستحب است و زیارت امام حسین (علیه السلام) و احیاء در این شب به نماز و دعاء و استغفار در روایات توصیه شده است.