کودتای ترکیه، علل و عوامل

کشور ترکیه جزو کشورهایی است که کودتاهای مختلفی در آن روی داده است ، یکی از مهمترین کودتاها که در ترکیه اتفاق افتاده مربوط به سال ۱۹۶۰ است که درجه داران میان رتبه ارتش، دولت قانونی این کشور را برکنار کرده و بر مسند حکومت آن نشستند.

عدنان مندرس کسی بود که کودتای سال ۱۹۶۰ به وسیله او اتفاق افتاد و پس از به دست گرفتن امور قریب به ۶۰۰ نفر از وزیران و مقامات را بازداشت و محاکمه کرد.

اکنون که وضعیت کشوری همچون ترکیه با تنش های روزمره ای برخوردار است و مدعی است تا خود را به کشورهای اروپایی متصل نماید، مردم این کشور با بی تدبیری رجب طیب اردوغان مواجه شده اند، شخصی که با هر سازی می رقصد و کشورش را به بیراهه می کشاند.

ارتش ترکیه در سالهای پیش قدرتمند تر از امروز بود و وضعیت مناسبی برای انجام کودتا داشت، البته سناریوی تضعیف قدرت ارتش را اردوغان در کشورش اجرا کرد و در این راه نیز پیروز شد، چرا که معتقد بود بنابه سابقه ای که ارتش این کشور در کودتا دارد امکان بروز مجدد کودتا بر علیه دولتش دور از انتظار نیست، لذا قدرت ارتش را تضعیف کرد تا بتواند یک راه سرنگونی را ببندد.

اردوغان برای سومین باری که به روی کار آمد غرور و تکبر در او رخنه کرد و نتیجه این غرور و خود برتر بینی به قطب بندی ترکیه انجامیده و بسیاری از یاران خود را از دست داد، و این امر نیروی محرکه ای شد تا قدرت ارتش این کشور و افرادی که به فکر کودتا بودند تثبیت شود.

آینده ترکیه هر چه باشد، وضعیت کنونی خطری بزرگ برایش است، چرا که صنعت توریست پروری در ترکیه در حال شکوفایی بود و با انجام کودتا در آن مردم سفر کمتری به آن خواهند داشت و اقتصاد این کشور با مشکل مواجه خواهد شد.

پیشتر کارشناسان معتقد بودند که آمریکا با همکاری گروه های چپگرا و لائیک قصد ایجاد کودتا و سپردن حکومت این کشور به ارتشیان را دارد و این نیز احتمالی کمتر نیست.

فارغ از هرگونه کشمکش در درون ترکیه نباید انتظار تیره شدن رابطه بین ایران و ترکیه شد، چرا که این دو کشور همسایه و قطب مهم اقتصادی در منطقه هستند و باید به دنبال گسترش روابط باشند، به نظر آینده خوبی در انتظار دولت رجب طیب اروغان نیست، حال باید منتظر ماند و دید که ارتش و مردم کشور توریست پذیر ترکیه چه آینده ای را رقم خواهند زد.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *