چگونه اموات را خوشحال کنیم؟

یکی از سوالات پرتکراری که همه مخاطبان ما پیگیری می کنند، دانستن این مساله هست که چگونه اموات را خوشحال کنیم؟ یا به طور کلی می خواهند بدانند که چه عملی موجب خوشحالی اموات در سرای باقی می شود؟ بر اساس روایات معتبری که از ائمه معصومین (علیه السلام) به دست ما رسیده است هر کاری که موجب ترویج دین و مذهب حقه شیعه بشود مانند نشر کتب ذینی و از این قبیل کارها که ثواب آن هدیه به روح متوفی شود از فضیلت بیشتری برخوردار است.

برخی از کاربران و خوانندگان عزیز می پرسند که آیا کار مستحبی که ما انجام می دهیم و ثواب آن را هدیه به روح همه اموات می کنیم آیا این کار موجب می شود که همه اموات از آن بهره مند شوند؟ پاسخ به این سوال مثبت است و دین بدین مساله تاکید کرده است که در دعا های خود همه مومنین و مومنات را سهیم کنید تا از ثواب بیشتری بهره مند شوید.

ذکر این نکته ضروری است که یکی از کارهای توصیه شده به خصوص در شب اول قبر برای اموات خواندن نماز وحشت برای متوفی هست، اما آنچه که باید توجه کنید این است که یکی از مستحبات موکد، صدقه دادن است که بسیاری از مردم از آن غافلند و این صدقه مقدم بر نماز وحشت در شب اول قبر می باشد، در حدیث است که شبى بر میت سخت ‏تر از شب اول قبر نیست، پس رحم کنید بر اموات خود با دادن صدقه.

برخی از عزیزان از ما سوال می کنند که در مقابل منزل شخصی فردی که فوت نموده است، اقدام به برپایی حجله یا قرار دادن تاج گل های گران قیمت و یا نصب بنرهای بزرگ می کنند آیا این کارها سودی به حال اموات دارد؟ آنچه که ما بیان می کنیم این است که شرعا جایز است در جایی که میت، شب فوت کرده، چراغ روشن کنند، اما نصب بنر، قرار دادن تاج گل بزرگ و برپایی حجله سود اخروی به حال متوفی ندارد و می توانند با صرف این هزینه های بیهوده و پر خرج، به عنوان صدقه و خیرات برای متوفی سود اخروی را به ارمغان بیاورند.

سوال پرتکرار دیگری که علی الخصوص مومنان بزرگوار در مورد آن می پرسند این است که شخصی اهل نماز و روزه نبده و به طور کلی اهل عمل نبوده است، آیا جایز است که بر سر قبر آن شخص قرآن قرار داده شود و یا قرآن قرائت شود؟ به طور کلی باید بدانیم که قرائت قرآن و اهداى ثواب آن به میّت مؤمن اگر چه معصیت‏کار باشد، مناسب است و یکی از کارهایی که در این زمینه غافلیم شایسته است در مجالس عزاداری نماز قضا برای اموات بخوانیم تا از بار گناهان متوفی کاسته شود.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *