چرا مادران ائمه(ع) از کنیزان بودند و آیا مادر امام زمان(عج) کنیزی از اروپا بود؟

پاسخ ارائه شده در این صفحه پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی سایر از موضوع دارید از طریق درگاه های پاسخگویی سوال خود را ارسال فرمائید.

[box type=”info” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”14″]

سوال

چرا مادران ائمه(ع) از کنیزان بودند و آیا مادر امام زمان(عج) کنیزی از اروپا بود؟

[/box]

[box type=”tip” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”14″]
پاسخ

۱. اسلام هر چند از ابتدا برده‌داری را ممنوع نکرده، اما از لحاظ کرامت انسانی، تفاوتی میان بردگان و آزادگان قائل نیست، بلکه تنها ملاک برتری انسان‌ها بر یکدیگر را تقوا می‌داند: «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُم»؛ گرامى‌‏ترین شما نزد خداوند با تقواترین شما است.

چه بسا کنیزانی از که از زنان به ظاهر آزاد نیز برتر باشند: «وَ لَأَمَهٌ مُؤْمِنَهٌ خَیْرٌ مِنْ مُشْرِکَهٍ وَ لَوْ أَعْجَبَتْکُم»؛کنیز با ایمان، از زن آزاد بت‌‏پرست، بهتر است هر چند (زیبایى، یا ثروت، یا موقعیت او) شما را به شگفتى آورد. در همین راستا، چه بسا کنیزانی که از زنان آزاد مسلمان نیز برتر باشند.

۲. توجه به این نکته ضروری است که مادر تمام امامان(ع) کنیز نبودند و به عنوان نمونه، مادر حسنین(ع)، حضرت زهرا(س) بود که بانویی آزاد و سرور تمام زنان عالم به شمار می‌آمد. اما به هرحال تعدادی از آنها کنیز بودند که یا از نسل بردگان گذشته بوده و یا آنکه در جنگها به اسارت درآمده بودند. گفته می‌شود شهربانو مادر امام سجاد(ع) دختر یزدگرد سوم ایرانی بوده است.

۳. مراد از روم در قرآن و روایات، روم شرقی و یا همان ترکیه فعلی است که تنها بخش کوچکی از آن در اروپا واقع است. البته پایتخت آن بیزانس یا قسطنطنیه(همان استانبول فعلی) نیز در همان قسمت اروپایی بوده است. بر این اساس، می‌توان گفت که مادر امام زمان(عج) از نژاد اروپایی بوده است.

 

[/box]

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *