چرا توجیه رفتار رئیس جمهور کروواسی؟

در سرگذشت تأمل برانگیز یکی از انبیای الهی حضرت موسی (علیه السلام) آمده است که: دختر حضرت شعیب، حضرت موسى (علیه السلام) را به سوى خانه خودشان راهنمایى مى کرد به همین جهت از پیش رو حرکت مى کرد و حضرت موسى (علیه السلام) به دنبال او راه می رفت، ولى چون باد بر لباس دختر مى وزید، حضرت موسى (علیه السلام) به دختر گفت من جلو حرکت مى کنم و بر سر دو راهى ها مرا راهنمایى کن(۱).

بیان این دست داستانها از انبیاء الهی بدین جهت است با اینکه آنان در قله های عصمت قرار داشتند، در برخورد با نامحرم جوانب احتیاط را رعایت می کردند و می خواهند به ما بفهمانند که در برخورد با نامحرمان بر نفس خویش غالب شویم و هر حرکت هنجارشکنانه را تإیید ننماییم.

چند روز پیش که جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به اتمام رسید رئیس جمهور زن کشور کروواسی رفتاری انجام داد و به جهت تشویق بازیکنانش آنان را در آغوش کشید، متأسفانه رفتار ایشان موجب شد تا اظهاراتی از سوی برخی افراد در درون کشور بیان شود از جمله این اظهارات، اظهار نظر عادل فردوسی پور بود که موجبات تشویق رفتارهای خلاف شرع را فراهم می نمود، این گزارشگر صاحب تریبون با بیان این که رئیس جمهور کرواسی در مراسم اهدای جام نه تنها با همه دست داد بلکه همه را بغل کرد… پخش شد و مردم هم دیدند و اتفاقی نیافتد.

یا توجیهات فرزند آیت الله شهید مرتضی مطهری بود که در یک بیان کارشناسانه این حرکت انسان دوستانه را آغوش مادرانه دانسته و در حمایت از رئیس جمهور نائب قهرمان جام جهانی هرگونه شائبه جنسی بودن آن را رد فرمود.

این نوع اظهار نظرها، تشویق به الگوهای رفتاری نامتعارف و دور از اسلام است، چرا ما در یک کشور اسلامی رفتار یک رئیس جمهور زن را باید توجیه نمائیم و یا از پخش چنین صحنه ها از رسانه ملی خوشحال شده و بگوییم که هیچ اتفاقی نیفتاد مگر قرار بود اتفاقی بیفتد که نیفتاد.

مشخص است که بسیاری از احکام دین برای برخی افراد تاریخ مصرف گذشته است و با آغوش باز ارتباط با نامحرم را پذیرا هستند، در وسایط نقلیه اقدام به کشف حجاب می کنند و به این مقدار اکتفا نکرده و از هر فرصتی برای توجیه رفتار های هنجارشکنانه خود استفاده می کنند و روز به روز حریص تر می شوند.

این رفتارها پیش از پیش خانواده های شهدا را که برای حفظ وجب به وجب این خاک خون عزیزانشان ریخته شده زجر آور است، و توجیه چنین رفتارها و شادمانی از آن برایشان سخت و طاقت فرسا می باشد، بهتر است بزرگواران در اظهار نظرهای خود کمی تأمل کنند که چه چیزی را می خواهند تأیید کنند و کدام فرهنگ را در کشور می خواهند ترویج دهند.

 

پی نوشت:
۱. تفسیر نمونه، مکارم شیرازى، ج ۱۶، ص ۵۹، دار الکتب الإسلامیه، چاپ تهران، چاپ اول، ۱۳۷۴ ش.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *