پس از توبه اگر عمر کفاف نداد تکلیف عبادات ضایع شده چه می شود؟

پاسخ ارائه شده در این صفحه پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی سایر از موضوع دارید از طریق درگاه های پاسخگویی سوال خود را ارسال فرمائید.

[box type=”info” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”14″]

سوال

من جوانی هستم که تازه از خواب غفلت بیدار شدم میخواستم بدونم سرنوشت انسانی که بیشتر عمرش رو با گناهی کبیره از روی نادانی تباه کرده و حالا از خواب غفلت بیدار شده و سعی میکنه جبران عبادات ضایع شده رو بکنه ، اگر مدت عمر مهلت نداد و سر آمد نتیجه باقی مانده عبادات و فرایض ضایع شده چه می شود؟

[/box]

[box type=”tip” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”14″]

پاسخ

اگر مدت عمر سرآید مشکلی پیش نمی آید زیرا خداوند کریم است و به نیت و جهت درست زندگی شما نگاه می کند.پس ناامید نباشید و بر رحمت خداوند تکیه کنید.

بطور کلی به چند نکته توجه فرمائید :

اولاً انسان همیشه باید در حال توبه باشد و بیشتر مراقب نفس خود باشد ، شقاوت به انسان نزدیک است و نباید لحظه ای غفلت کرد.

ثانیاً بیش از حد خود را سرزنش نکنید زیرا توان و انگیزه خوب بودن را از دست می دهید.

ثالثاً گناه را برای کسی تعریف نکنید ، عاقلانه رفتار کنید ، می توانید مثل سابق خود را پاک و سالم بدانید زیرا توبه آدمی را پاک می کند ، اشک ندامت و مناجات با خدا شوینده لکه های گناهان است.

رابعاً فراموش نکنید ناامیدی از شیطان است و شیطان دوست دارد گناهکار خود را زیاد ملامت کند تا دچار سردرگمی شود اما خداوند گناهکار را می پذیرد و ملامت او را دوست نمی دارد حتی در دعاها خطاب به خداوند گفته می شود “یا اله العاصین”یعنی ای خدای گناهکاران ، پشیمانی و قصد بر انجام ندادن دوباره گناه همان توبه است و استغفار زبانی و جبران گذشته کمال توبه کردن است.

شاید نیاز به توضیح نباشد که خداوند رحیم و توبه پذیر است و توبه را می پذیرد ، ناامید نباشید و بر اعمال صالح خود بیافزایید (مانند نیکی به پدر و مادر ، صدقه دادن ، باز داشتن دیگران از کارهای ناپسند ، انجام وظائف بطور کامل مانند : نماز ، دعا و…) فراموش نکنید او سریع الرضاست و کم را می پذیرد (یقبل الیسیر) و ازگناهان زیاد میگذرد (یعفوعن الکثیر). گناهان را برای کسی بازگو نکنید و به آنها افتخار ننمایید و از زمینه های گناه فاصله بگیرید ، همیشه حریم و حدود و فاصله لازم با اشخاص را رعایت نمایید. ما گناهی سراغ نداریم که خداوند هیچ گاه نبخشد پس شما ناراحت نباشید و زندگی معمول خود را ادامه دهید.

[/box]

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *