پدر مرحومم مدت بیست و هفت سال نماز و روزه قضا دارد و مالی نگذاشته و من هم توانایی مالی و قدرت انجام آن را ندارم، نظر مراجع در اینجا چیست؟

سوال: پدر مرحومم مدت بیست و هفت سال نماز و روزه قضا دارد و مالی نگذاشته و من هم توانایی مالی و قدرت انجام آن را ندارم، نظر مراجع در اینجا چیست؟

پاسخ:

طبق فتوای همه مراجع بر پسر بزرگتر واجب است که نماز و روزه ‌هایی که از پدر قضاء شده است و از روی نافرمانی نبوده[۱]، بعد از مرگ پدر، بجا آورد، اگر توانایی بر قضا داشته باشد، بلکه حتی اگر از روی نافرمانی هم ترک کرده باشد، اکثر مراجع احتیاط واجب در بجا آوردن کرده‌اند. بعضی از مراجع مثل آیت الله مکارم و مقام رهبری در این جا امر به احتیاط مستحب نموده‌اند[۲]. به هر حال شما اگر قدرت بر اجیر گرفتن ندارید چنان چه می‌توانید خودتان مبادرت به انجام آن ورزید چون بالأخره دست آن مرحوم از دنیا کوتاه گشته، چشم امید به صدقات و خیرات و مبرات و این گونه اعمال بازماندگان دارد و شما با انجام این گونه اعمال مثل قرآن خواندن و صدقه دادن و بجا آوردن نماز و روزه ‌های قضای آن مرحوم بر درجات ایشان بیفزائید و موجب آرامش روح ایشان شوید البته شایان ذکر است که آن چه بر شما واجب است تدارک اعمال واجب ترک شده ایشان اعم از حق الله و حق الناس است.[۳]

پی نوشت ها:
[۱]توضیح المسائل(المحشی للإمام الخمینی) ج‏۱ ص ۷۶۱ مسأله ۱۳۹۰٫
[۲]أجوبه الاستفتاءات(بالعربیه) ج‏۱ ص ۹۲ ؛ توضیح المسائل(المحشی للإمام الخمینی) ج‏۱ ص ۷۶۱ مسأله ۱۳۹۰٫
[۳]أجوبه الاستفتاءات(بالفارسیه) ۱۰۹ ج ص : ۱۰۹،قضای نمازهای پدر واجب نیست، مگر آن مقداری که پسر بزرگتر یقین به فوت آن دارد و بر پسر بزرگتر واجب است که نمازهای پدرش را به هر صورتی که امکان دارد، قضا نماید و اگر از انجام آن حتی از اجیر گرفتن برای انجام آن هم عاجز باشد، معذور است.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *