ویژگی های قرآنی حضرت فاطمه زهرا(س)

شنید گوش دلم مژده از ولادت زهرا
گشود بلبل طبعم زبان به مدح حضرت زهرا
فضاى کعبه منور شد از فروغ جمالش‏
صفا گرفت، صفا از صفاى صورت زهرا

بارزترین ویژگی هایی که در قرآن برای زنان نمونه اشاره شده ، در حضرت زهرا (س) جمع است
در روی زمین انسانهای مختلفی زندگی کرده اند و اکنون زندگی می کنند و قطعا در آینده نیز انسانهایی زندگی خواهند کرد ، اما نکته ظریف این همه زندگی در نمونه بودن یا نبودن است.
نمونه بودن در یک رفتار و منش مهم نیست بلکه باید در تمام کردارها نیک باشد و این نیک بودن هم به خاطر خدا باشد ، به طور کلی می توان گفت نمونه یعنی وارسته.
خداوند در قرآن کریم زمانی که می خواهد مردم بد را معرفی کند ، اشاره ای به زنان حضرت نوح و لوط (علیها سلام) دارد.
ضرب الله مثلا للذین کفروا امراه نوح و امراه لوط کانتا تحت عبدین من عبادنا صالحین فخانتاهما فلم یغنیا عنهما من الله شیئا و قیل ادخلا النار مع الداخلین (تحریم، ۱۰)
خدا براى کسانى که کافر شدند زن نوح ولوط را مثل آورده که هر دو در نکاح دو بنده از بندگان شایسته ما بودند وبه آنها خیانت کردند وکارى از دست‏شوهران آنها در برابر خدا ساخته نبود، به آنان گفته شد با داخل شوندگان، داخل آتش شوید.
و زمانیکه می خواهد مردم خوب را بیان دارد اشاره ای به دو زن نمونه ، حضرت مریم و همسر فرعون دارد.
حال باید گفت تمام ویژگی های مذکور در قرآن کریم در حضرت فاطمه زهرا(س) جمع است، آن حضرت بانویی وارسته، زاهد و حق نگه دار بودند و در توصیفش هرچه گفته شود کم است.

حضرت فاطمه زهرا (س)، بانوی بی مثال و نمونه بارز عشق ، ایثار و فداکاری و حجب و حیا است ، زندگی ایشان از نظر همسرداری و تربیت فرزندان ، بی نظیر و غیرقابل توصیف است.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *