ویژگی های شخصیتی حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س) زنی پاک دامن هست که سرآغاز ازدواج پیامبر گرامی اسلام (س) را رقم زد و ۲۵ سال امین رسالت را همراهی نمود ، این بزرگوار جزء اولین کسانی بود که به محمد (ص) فرستاده خداوند متعال ایمان آورد و در طول زمان رسالت این امین وحی الهی از هیچ تلاشی فروگذار نشد.

عبدالله بن جعفر بن ابی طالب در فضایل حضرت خدیجه (س) روایت می کند که پیامبر (ص) فرموده اند : تا خدیجه را بشارت دهم به خانه ای از بهشت که حق تعالی آن خانه را از یک دانه لؤلؤ مُجوَّف آفریده است و ساکنان آن خانه را هرگز نه بیماری باشد و نه آزاری و نه دردسری(۱).

 درباره ویژگی های شخصیتی حضرت خدیجه کبری (س) بسیار زیاد هست که می تواند در زندگی امروز ما الگوی مناسبی باشد ، به مواردی در ذیل اشاره می کنیم.

۱- احترام به پیامبر (ص)

حضرت خدیجه (س) با این که از لحاظ اجتماعی دارای ارزش و منزلت خاصی بود و از منسب و ثروت فراوانی بهره مند بود ، همیشه در صدد فراهم کردن موجبات رضایت همسرش بود و کوچکترین بی احترامی به حضرت روا نمی داشت ، بهترین جلوه این ویژگی بانوی بزرگ اسلام را می توان به ماجرای پس از عقدشان با محمد (ص) اشاره نمود ، در حالیکه پس از مراسم پیامبر (ص) قصد داشت تا به خانه عمویش ابوطالب برگردد ، این بزرگوار از این عمل پیامبر ممانعت کرده و با گفتاری اخلاق مدار پیامبر را خطاب قرار داده و گفتند که : الی بیتک فبیتی بیتک و انا جاریتک (۲) ؛ به خانه خودتان وارد شوید ، خانه من خانه شماست و من کنیز شما هستم.

۲- تلاش برای جلب رضایت پیامبر (ص)

حضرت خدیجه (س) در تمام مراحل زندگی ، همه تلاش خود را برای جلب رضایت همسرش به کار می بست ، از این رو که به علاقه پیامبر به عبادت آگاه بود ، در زندگی به گونه ای با پیامبر (ص) رفتار می کرد تا ایشان علاوه بر زندگی روزمره به عبادات خود نیز بپردازند ، اینکه در روایات وجود دارد که آنحضرت همه ساله ماه رمضان را در غار حرا می گذراند و به عبادت پروردگار خویش مشغول بود ، از جمله روایتی از امام هادی (ع) که می فرمایند : پیامبر اسلام پس از سفر تجاری شام، درآمدش را بین فقرا تقسیم کرد و هر روز بامداد به فراز کوه حرا می رفت و به تماشای شگفتی های خلقت مشغول می شد و تحت تاثیر عظمت خدا قرار می گرفت و خدا را آن گونه که شایسته بود عبادت می کرد(۳).

۳- اولین ایمان آورنده به پیامبر (ص)

حضرت خدیجه کبری (س) جزو اولین کسانی بود که به پیامبر (س) ایمان آورد ، در حالیکه پس از رسالت پیامبر (ص) ، همه ایشان را ترک کرده و بسیاری از عشیره اش حتی کمر به نابودی پیامبر (س) بستند ، حضرت خدیجه ایشان را تصدیق کرد به گونه ای که در بسیاری از منابع تاریخی منقول است ، پیامبر (ص) زمانی که دین اسلام را آورد به همراه دو نفر دیگر به نماز مشغول می شد ، که اینها بعدا معروف به اولین ایمان آورندگان به پیامبر اسلام (ص) شدند.

زمانیکه نبی مکرم اسلام (ص) از حضرت خدیجه یاد می کردند می فرمودند : هرگز ، به خدا سوگند! بهتر از خدیجه هیچ گاه نصیبم نشد، او هنگامی به من ایمان آورد که مردم مرا تکذیب می کردند و …(۴).

[divide style=”dashs” color=”#”]

پی نوشت ها :

۱- سیرت رسول الله(ص)، ص ۲۱۵.

۲- بحارالانوار، ج ۱، ص ۴.

۳- بحارالانوار، ج ۱۷، ص ۳۰۹.

۴- قاموس الرجال، ج ۱۰، ص ۴۳۲.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *