وظایف منتظران (۴)

یک مومن واقعی باید منتظر آمدن امام عصر (عج) خود باشد ، در سه مطلب گذشته به سه وظیفه مهم در زمان غیبت اشاره ای کوتاه داشتیم ، گفتیم که باید یک مسلمان در مرحله اول نسبت به امام زمانش شناخت پیدا کند ، از گناهان دوری کرده و از فراق امامش ناراحت و غمگین باشد.

۴٫ انتظار فرج و ظهور حضرت

کار مهمی که یک شخص مدعی انتظار ، انجام دهد ، منتظر حصول فرج و ظهور است ، امام عصر (عج) در نامه ای خطاب به اسحاق بن یعقوب مرقوم فرمودند: واکثروا الدعاء بتعجیل الفرج فإنّ ذلک فرجکم (۱) ؛ برای تعجیل در امر فرج ، بسیار دعا کنید که همان فرج شماست.

مهمترین کاری که می شود برای نشان دادن انتظار انجام داد ، دعا برای فرج هست ، اما حال سوالی که در ذهن انسان در حال جریان است ، اینکه چرا برای ظهور حضرت باید دعا کنیم ، مگر خداوند زمان آن را نمی داند و به دعای ما نیاز دارد؟

 خداوند متعال می فرماید : قُلْ مَا یَعْبَؤُ بِکُمْ رَبِّی لَوْلَا دُعَاؤُکُمْ (۲) ؛ اگر دعای شما نباشد ، خداوند هیچ اعتنایی به شما نمی‌کند ، همچنین در جای دیگری مومنان را دعوت به دعا می خواند و استجابت دعا ها را در خواندن خودش معرفی می کند : ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ (۳) ؛ مرا بخوانید ، شما را اجابت می‌کنم.

همچنین باید جامعه آماده پذیرش امام زمان باشد ، خداوند یازده امام را فرستاد ، این ما بودیم که آمادگی برای پذیرش امام نداشتیم ، حال باید جامعه آماده باشد تا امام زمان (عج) حضور پیدا کند ، لذا باید دعا کنیم ، شخصی از حضرت زهرا (س) سوال کرد : سرورم چرا حضرت علی (ع) حق خود را نگرفتند؟
حضرت زهرا (س) فرمودند :  مَثَل امام مَثَلِ کعبه است که باید مردم به سراغ او بروند ، نه آن که امام به سراغ مردم برود(۴).

اگر شیعیان واقعی حضرت معتقد هستند که با آمدن آخرین ذخیره الهی بر روی زمین ، عدالت تمام دنیا را خواهد گرفت ، ظلم و بیداد از بین خواهد رفت و همه در امنیت و آسایش زندگی خواهند کرد ، پس رواست که انتظار فرج بکشند و برای حصول آن بسیار دعا کنند.

 

پی نوشت :

۱٫ کمال الدین و تمام النعمه ، باب ۴۵ ، حدیث ۴.

۲٫ سوره فرقان ، آیه ۷۷٫

۳٫ سوره مومن ، آیه ۶۰٫

۴٫ بحار الانوار ؛ ج ۳۶ ، ص ۳۵ .

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *