وظایف منتظران (۳)

انتظار فرج امام عصر (عج) مهمترین کار برای منتظران حضرتش هست ، در دو مطلب گذشته به دو وظیفه مهم و اساسی که منتظران باید به آن عامل باشند ، اشاره کردیم و نکاتی را بیان نمودیم.

۳٫ ناراحت بودن در فراق امام عصر (عج)

سومین وظیفه ای که یک منتظر واقعی دارد ، اندوهگین بودن در فراق یار است ، انسان عاشق باید به گونه ای منتظر معشوق خود باشد که گویی لحظه ای بدون وجود او نمی تواند به حیات خود ادامه دهد.
امام صادق (ع) درباره فضیلت اندوهگین بودن در فراق آن حضرت فرموده اند:
شخص مهموم به خاطر ما که غم و اندوهش از جهت ظلمی است که بر ما رفته ، نفس کشیدنش تسبیح گویی است و هم او به خاطر ما عبادت است ، هر کس دیده اش در راه ما گریان شود به خاطر خونی که از ما به ناحق ریخته شده یا حقی که از ما سلب گردیده یا حرمتی که از ما هتک شده یا به خاطر یکی از شیعیانمان خداوند تعالی به آن اشک سال ها جایگاهش را در بهشت قرار خواهد داد(۱).
ائمه معصومین (ع) به فکر زمان غیبت بوده اند ، گاهی با اشتیاق از یاران و درک کنندگان ظهور حضرت را یادآوری می کردند و به حالشان غبطه می خوردند ، گاهی از فراق آن می گفتند و می گریستند ، چنانکه مفضل بن عمر ، از اصحاب خاص امام صادق (ع) در توصیف احوال آن امام ، آورده است:
زمانی ایشان (امام صادق) را دیدم که بر روی خاک نشسته و همچون کسی که فرزند از دست داده و جگرش سوخته باشد می گرید ، حزن و اندوه چهره اش را فراگرفته و رنگش را تغییر داده و اشک ، چشمانش را پر کرده بود و می فرمود:
ای آقای من! غیبت تو خواب از سرم ربوده و زمین را بر من تنگ نموده و راحتی از دلم برده.
ای آقای من! غیبت تو مصیبتم را به اندوه های ابدی پیوسته  ، از جهت مصیبت های گذشته و بلایای پیشین اشکی از چشمم جاری نشود و ناله ای از سینه ای سر نکشد مگر اینکه در برابر چشمم مجسم می گردد محنت های (تو) که از آن ها بزرگتر و سخت تر است.
پس عرض کردم این کدام مصیبت سخت است که سبب شده این چنین در ماتم و سوگ بنشینید؟
امام آهی کشید و فرمود:
به درازا کشیدن و طول عمر (قائم) مان و گرفتاری مؤمنین در آن زمان و شک و تردیدهایی که بر اثرطولانی شدن غیبت او بر ایشان پدید می آید و بیشترشان از دین برمی گردند و رشته اسلام یعنی ولایت را ازگردن بیرون می افکنند(۲).
یک منتظر واقعی نیز باید این حال را درک کند ، در هر لحظه به یاد او باشد و خود را غمگین در فراقش نماید.
امام رضا (ع) می فرماید : چه بسیار زنان جگر سوخته ی مؤمنه و چه بسیار مردان مؤمن اسفناک جگر سوخته خواهد بود ، آنگاه که آب گورا مفقود و غائب گردد(۳).

 

پی نوشت :

۱٫ مکیال المکارم ، ج ۲ ، ص ۲۵۲٫

۲٫ بحارالانوار ، ج ۴۴ ، ص ۲۷۹ ، ح ۷٫

۳٫ مکیال المکارم ، ج ۲ ، ص ۲۵۲٫

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *