حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3799 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 99×
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۲
شناسه : 6168
بازدید 349
0

انتظار فرج امام عصر (عج) مهمترین کار برای منتظران حضرتش هست ، در دو مطلب گذشته به دو وظیفه مهم و اساسی که منتظران باید به آن عامل باشند ، اشاره کردیم و نکاتی را بیان نمودیم. ۳٫ ناراحت بودن در فراق امام عصر (عج) سومین وظیفه ای که یک منتظر واقعی دارد ، اندوهگین […]

پ
پ

انتظار فرج امام عصر (عج) مهمترین کار برای منتظران حضرتش هست ، در دو مطلب گذشته به دو وظیفه مهم و اساسی که منتظران باید به آن عامل باشند ، اشاره کردیم و نکاتی را بیان نمودیم.

۳٫ ناراحت بودن در فراق امام عصر (عج)

سومین وظیفه ای که یک منتظر واقعی دارد ، اندوهگین بودن در فراق یار است ، انسان عاشق باید به گونه ای منتظر معشوق خود باشد که گویی لحظه ای بدون وجود او نمی تواند به حیات خود ادامه دهد.
امام صادق (ع) درباره فضیلت اندوهگین بودن در فراق آن حضرت فرموده اند:
شخص مهموم به خاطر ما که غم و اندوهش از جهت ظلمی است که بر ما رفته ، نفس کشیدنش تسبیح گویی است و هم او به خاطر ما عبادت است ، هر کس دیده اش در راه ما گریان شود به خاطر خونی که از ما به ناحق ریخته شده یا حقی که از ما سلب گردیده یا حرمتی که از ما هتک شده یا به خاطر یکی از شیعیانمان خداوند تعالی به آن اشک سال ها جایگاهش را در بهشت قرار خواهد داد(۱).
ائمه معصومین (ع) به فکر زمان غیبت بوده اند ، گاهی با اشتیاق از یاران و درک کنندگان ظهور حضرت را یادآوری می کردند و به حالشان غبطه می خوردند ، گاهی از فراق آن می گفتند و می گریستند ، چنانکه مفضل بن عمر ، از اصحاب خاص امام صادق (ع) در توصیف احوال آن امام ، آورده است:
زمانی ایشان (امام صادق) را دیدم که بر روی خاک نشسته و همچون کسی که فرزند از دست داده و جگرش سوخته باشد می گرید ، حزن و اندوه چهره اش را فراگرفته و رنگش را تغییر داده و اشک ، چشمانش را پر کرده بود و می فرمود:
ای آقای من! غیبت تو خواب از سرم ربوده و زمین را بر من تنگ نموده و راحتی از دلم برده.
ای آقای من! غیبت تو مصیبتم را به اندوه های ابدی پیوسته  ، از جهت مصیبت های گذشته و بلایای پیشین اشکی از چشمم جاری نشود و ناله ای از سینه ای سر نکشد مگر اینکه در برابر چشمم مجسم می گردد محنت های (تو) که از آن ها بزرگتر و سخت تر است.
پس عرض کردم این کدام مصیبت سخت است که سبب شده این چنین در ماتم و سوگ بنشینید؟
امام آهی کشید و فرمود:
به درازا کشیدن و طول عمر (قائم) مان و گرفتاری مؤمنین در آن زمان و شک و تردیدهایی که بر اثرطولانی شدن غیبت او بر ایشان پدید می آید و بیشترشان از دین برمی گردند و رشته اسلام یعنی ولایت را ازگردن بیرون می افکنند(۲).
یک منتظر واقعی نیز باید این حال را درک کند ، در هر لحظه به یاد او باشد و خود را غمگین در فراقش نماید.
امام رضا (ع) می فرماید : چه بسیار زنان جگر سوخته ی مؤمنه و چه بسیار مردان مؤمن اسفناک جگر سوخته خواهد بود ، آنگاه که آب گورا مفقود و غائب گردد(۳).

 

پی نوشت :

۱٫ مکیال المکارم ، ج ۲ ، ص ۲۵۲٫

۲٫ بحارالانوار ، ج ۴۴ ، ص ۲۷۹ ، ح ۷٫

۳٫ مکیال المکارم ، ج ۲ ، ص ۲۵۲٫

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.