نماز را به غفلت مسپاریم، مروج نماز باشیم

هر اندازه که مسئولین ادارات مرتبط با امر اشاعه فرهنگ نماز مسئولیت فردی ، اجتماعی و عبادی دارند خادمان مساجد در ایفای این نقش حیاتی موفّقتر و کار آمدتر و سنگین تر دارند ، و اگر این حیات با اشاعه فرهنگ نماز موهون باشد به چنین مسجدی که قرآن و سنّت آن را ترسیم نموده «مسجد نمونه» اطلاق می گردد و خادمان آن علاوه بر برخورداری از برکات دنیوی ، بیشترین و بهترین برکت و اجر را در آخرت خواهند داشت زیرا چنین خادمانی  در عرصه های عبادی، تربیتی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و نظامی نقشی مهم  را ایفا کرده اند.
خادمان زحمت کش مساجد باید زمینه را برای عبادت خالصانه فراهم نمایند ؛ تا مؤمنان در آنجا با پرداختن به نماز و ذکر و دعا، زنگار غفلت از دل و جان بشویند.
زیرا برترین و اصیل ترین محفل برای عبادت و تقرّب جستن به خداوند متعال مسجد است و چنین افرادی زمینه ساز نزدیکی سایر افراد به خداوند متعال هستند.
در این میان نباید نقش مسئولین مرتبط با این امر را از یاد برد چرا که نقش پر رنگ اشاعه فرهنگ نماز امری دسته جمعی است.
پس هر کس باید به نوبت خود نقش دسته جمعی را به واقعیت نزدیک سازد و با این نزدیک سازی هم از ثواب دنیوی و هم ثواب اخروی برخوردار گردد با محقق کردن این امر گامی مهم و اساسی برای نجات جامعه بشری از هر گونه عصیان و خطا برداشته شده و جامعه و عصر حاضر برای ظهور منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) هموار شده است.
در این میان نقش روحانیت و این مبلغان رسالت نبوی نباید از یاد رود و روحانیت نیز نباید رسالت اصلی خود را از میان ببرند و در امور مادی خویش غوطه ور گردند تا جامعه به سوی بیراهه روانه گردد و مردم عالم در ظلالتی مبین زندگی کنند.
پس اشاعه نماز از رسالت اصلی هر مسلمان عادل و عالم به امر است برای محقق شدن چند نکته حائز اهمیت است.
۱. پدران و مادران به فرزندان خود از سنین کودکی نماز را آموزش بدهند زیرا والدین از بهترین مشوقان و آشنا کنندگاه با اصول و فروع دین هستند.
۲. والدین قبل از آنکه فرزندانشان به سن تکلیف برسند اعمالی را که بر یک مسلمان واجب است را به فرزندان خود آموزش دهند.
۳. والدین عزیز مبلغین اسلام را به خصوص شخصیت والای مقام عظمای ولایت حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله) و مراجع عظام تقلید را به فرزندان خود معرفی نموده و از این افراد به عنوان چراغ هدایت نام ببرند.
۴. آموزش و پرورش زنگ نماز را در تمام مدارس و مقاطع تحصیلی اجرا کند.
۵. ستاد اقامه نماز با توکل و استعانت از خداوند متعال با برنامه ریزی دقیق و همکاری در رسانه های بین المللی و داخلی به ترویج اقامه نماز پیش از پیش فعالیت چشم گیر نماید.
۶. مساجد برای نمازهای یومیه به سوی مومنین باز شده و حدالامکان نماز جماعت به امامت روحانیون در مساجد برگزار گردد.

 

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *