نماز اول وقت، محبوب در نزد خدا

در طول روز بیشترین زمان را مشغول کارهای عادی خویش هستیم، شاید برخی از ما مسلمانها در اوقات نماز هم مشغول کار شخصی و روزمره باشیم، مسلمان واقعی کسی هست که به فرامین اسلام عمل کند، دینی که دستور داده محبوبترین عمل در نزد خدا، نماز اول وقت هست(۱)، چه میزان به نماز اهمیت می دهیم، وقتی مؤذن ندا می دهد که “حی علی الصلوه”، در این هنگام به چه می اندیشیم، آیا نماز مهم هست، یا کار، این اهمیت دادن به نماز هست.

سیره عملی ائمه معصومین (علیهما السلام) اهتمام ویژه به نماز اول وقت بود، امام خوبی ها، حضرت امام خمینی (رحمه الله) نیز همین سیره ائمه هدی را ادامه می دادند و به نماز اهمیّت ویژه ای قائل بودند، خاطراتی که درباره زندگی امام خمینی (رحمه الله) نوشته شده است نشانگر این مطلب هست.

یکی از این خاطرات زیبا را سردار سرتیپ پاسدار غلامعلی رشید بیان کرده اند: سال ۶۱ هیأتی از فرماندهان نظامی به اتفاق وزیر خارجه آقای دکتر ولایتی برای بررسی وضعیت تجاوز اسراییل غاصب به جنوب لبنان به این منطقه سفر نمودند. در مراجعت از فرودگاه تهران یکسره به جماران رفتند تا گزارش سفر خود را به عرض امام برسانند، مقارن مغرب بود که به محضر امام شرفیاب شدیم. تا هیأت خواست مأموریت گزارش خود را ارایه کند و جلسه در محضر ایشان تشکیل شود امام مهیای مقدمات نماز مغرب و عشا شده و تشکیل جلسه را به بعد از نماز موکول فرمودند و این نشانگر اهتمام بیش از حد ایشان به رعایت نماز اول وقت بود. امام پس از ادای نماز بر روی همان سجاده ای که نشسته بودند به طرف اعضای جلسه که به ایشان اقتدا کرده بودند برگشته و فرمودند: “جلسه را همین جا تشکیل بدهید”.

این سیره بزرگان و علماء هست، سیره شهداء و صلحا نیز همین گونه می باشد، خاطره ای از شهید شیرودی بیان شده است که از نظر می گذرانیم: در کنار هیلکوپتر جنگی اش ایستاده بود و خبرنگاران هر کدام به نوبت از او سوال می‌کردند.
خبرنگاران آمده اند تا از خلبانی که رکورددار بالاترین ساعت پرواز در جنگ را در جهان دارد، مصاحبه کنند
خبرنگار ژاپنی پرسید: شما تا چه هنگام حاضرید بجنگید؟
خلبان خندید. سرش را بالا گرفت و گفت: ما برای خاک نمی جنگیم ما برای اسلام می جنگیم. تا هر زمان که اسلام در خطر باشد ، این را گفت و به راه افتاد.
 خبرنگاران حیران ایستادند. چند نفر به زبانهای مختلف از هم پرسیدند: کجا؟ خلبان شیرودی کجا می‌رود؟ هنوز مصاحبه تمام نشده است، او همان طور که آستینه ایش را بالا می داد و می رفت، برگشت. لبخندی زد و بلند گفت: نماز! صدای اذان می آید وقت نماز است.

 [divide icon=”square” width=”medium” color=”#”]

پی نوشت:

۱) پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) می فرمایند: أحبّ الأعمال إلى اللَّه الصّلاه لوقتها؛ محبوبترین عمل نزد خداوند، نماز در اول وقت است، نهج الفصاحه؛ صفحه۱۶۷.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *