میزان زکات فطره (فطریه) و کفاره روزه ماه رمضان در سال ۱۳۹۸

ضمن عرض تبریک پیشاپیش به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر با توجه به سوال عموم روزه داران و مومنان عزیز نسبت به میزان زکات فطریه سال جاری و میزان کفاره آن لازم به ذکر است که نظر هر یک از مراجع گرامی خودشان در این مساله حائز اهمیت است اما مسائل کلی را در این باب به خدمت بزرگواران بیان می داریم.

به طور کلی زکات فطره بر تمام کسانى که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنى باشند واجب است، یعنى باید براى خودش و کسانى که نانخور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آنچه غذاى نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکى از اینها را بدهد کافى است.

اما به طور کلی غنی کسى است که مخارج سال خود و عیالاتش را دارد، یا ازطریق کسب و کار به دست مى آورد و اگر کسى چنین نباشد فقیر است، زکات فطره بر او واجب نیست و حتی مى تواند زکات فطره نیز بگیرد.

با توجه به شبهات موجود در جامعه زکات فطره را بنابر احتیاط واجب باید فقط به فقرا و مساکین بدهند مشروط بر این که مسلمان و شیعه دوازده امامى باشند و به اطفال شیعه که نیازمند هستند نیز مى توان فطره داد، خواه به مصرف آنها برسانند یا از طریق ولىّ طفل به آنها تملیک کنند.

با بیان موارد بالا قابل ذکر است که قوت غالب مصرف مومنین بر اساس برنج و گندم است اما به طور کلی میزان پرداخت بر اساس نظر اکثر مراجع بزرگوار برای سال جاری برای سراسر کشور با قوت غالب برنج براساس نوع مصرف هر خانوار است ، همچنین برای قوت غالب گندم مبلغ ۸۰۰۰ تومان که باید به فقیر پرداخت شود و اگر شناختی نسبت به فقیر ندارید به متولیان امر (کمیته امداد و بهزیستی) پرداخت شود.

همچنین برای کفاره روزه غیر عمد براساس نظر اکثریت مراجع مبلغ ۲۵۰۰ تومان و برای کفاره روزه عمد مبلغ ۱۵۰۰۰۰ تومان تعیین شده است.

امید است روزه داران با عنایت به موارد فوق الذکر براساس نظر مرجع تقلید خود نسبت به انجام فرایض دینی خود اقدام کنند.

[button bgcolor=”#” hoverbg=”#” textcolor=”#” texthcolor=”#” bordercolor=”#” hoverborder=”#” align=”center” link=”/payment” target=”_blank” radius=”5″ outer_border_color=”#” icon=”momizat-icon-paypal3″ icon_color=”#”]پرداخت آنلاین زکات فطره و کفاره روزه[/button]

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *