مطالبه گری خوب یا بد؟

مطالبه گری و پرسش از مسئولین مملکت یکی از مهمترین و اساسی ترین حقوق حاکمین بر مردم در جوامع اسلامی است، در منابع دینی ما به آن تاکید جدی شده و در سیره حکومتی پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) و مولی الموحدین علی (علیه السلام) نیز بسیار آشکار است.

باید فضای مجازی را قدر بدانیم که نگرش مطالبه گری و توجه به فرامین دینی را مورد کنکاش قرار داده است، این که مردمان ما در صدد راستی آزمایی مسائل مهم زندگی مسئولین مملکت هستند امری بسیار خوشایند بوده و باید مورد تقدیر قرار بگیرد.

باید رهبران جامعه اسلامی و مسئولین و نمایندگان آن سطح زندگی خویش را طبقات متوسط به پایین قرار دهند و به ترویج ساده زیستی بپردازند، امروز که اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران اسلامی با مشکلات عدیده معیشتی درگیر هستند چرا باید مسئولین و فرزندان آنها در رفاه کامل بوده و زندگی لاکچری خویش را به رخ مردم بکشند و درصدد توجیه آن باشند، روزی سهم خواهی از سفره انقلاب بکنند و روز دیگر با انتشار تصاویر از جشن ها و میهمانی های پر هزینه خود و زندگی با پول ملت در کشورهای غربی را به رخ آنان بکشند.

امام راحل و عظیم الشان انقلاب اسلامی (ره) معتقد هستند که خطر جدی نفوذ زمانی به وجود می آید که مسئولین به سمت کاخ نشینی بروند و تحقق آن را فاتحه انقلاب و اسلام تلقی می کنند، امام (ره) می فرمایند: آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحۀ دولت و ملت را بخوانیم. آن روزی که رئیس جمهور ما خدای نخواسته، از آن خوی کوخ‌نشینی بیرون برود و به کاخ‌نشینی توجه بکند، آن روز است که انحطاط برای خود و برای کسانی که با او تماس دارند پیدا می‌شود. آن روزی که مجلسیان خوی کاخ‌نشینی پیدا کنند خدای نخواسته، و از این خوی ارزندۀ کوخ‌نشینی بیرون بروند، آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم. ما در طول مشروطیت از این کاخ‌نشین‌ها خیلی صدمه خوردیم. مجلس‌های ما مملو از کاخ‌نشین بود و در بینشان معدودی بودند که از آن کوخ‌نشین‌ها بودند، و همین معدودی که از کوخ‌نشین‌ها بودند از خیلی از انحرافات جلو می‌گرفتند و سعی می‌کردند برای جلوگیری. (۱۳۶۲/۰۱/۰۱)

آرمان های انقلاب اسلامی تنها در مناسب حکومتی منحصر نبوده و نیست، معتقدم باید مطالبه گری چنان گسترش یابد که نه تنها از آرمانهای انقلاب فاصله بگیریم بلکه هر روز به آن نزدیکتر شویم، مطالبه گری باید ادامه یابد تا مناصب سیاسی و حکومتی که با رانت و منافع حزبی و گروهی به دست می آید دگرگون گردد، رانت های اقتصادی به حداقل برسد، شفافیت در همه موارد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و … مشهود شود، نظام بانکی مبتنی بر ربا که دمار از روزگار قشر مستضعف جامعه درآورده به فراموشی سپرده شود، فاصله دریافتی مسئولین عالی با کارمندان به صورت منطقی و معقول باشد، با متخلفین به صورت جدی برخورد شود، خود برتر بینی و انحصارگری سیاسی و اقتصادی از میان برداشته بشود و سطح توقعات مردم از مسئولین به رشد چشمگیری برسد.

معتقدم موارد فوق و صدها مورد دیگر با فشار و مطالبه گری تحقق خواهد یافت و مسئولین انحصارگر را مجبور به عقب نشینی خواهد نمود.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *