مداحی و حرمت

با وجود اینکه مداحی حرام است پس چرا کسی جلوی این مداحان رو نمی‌گیرد بلکه تشویق هم می‌کنند و استناد به کتاب لعمه دمشقیه شهید اول شده است.

پاسخ:

مداحی اهل‌بیت عصمت و طهارت سلام‌الله علیهم اجمعین چنانچه برای خدا باشد عبادت است و اجر عظیم دارد و به همین جهت مداح باید اهل تقوا و مقیّد باشد اشعاری که می‌خواند خلاف واقع و دروغ نباشد و این عبادات را تا می‌تواند به قصد قربت انجام دهد تا از مثوبات آن برخوردار شود.

مداحی که با ریتم موسیقی و به صورت غنا‌ خوانده شود حرام است. (۱)

یا چهچه زدن در مداحی اگر غناء نشود و به حد غناء نرسد اشکال ندارد. (۲)

در پایان حسن ختام مطالبی نغز از مقام معظم رهبری در این خصوص می‌آورم:

عاطفه مردم ما و پیوندشان با ائمه (علیهم‌السلام) و عشقشان که در شادی آن‌ها حقیقتاً شاد می‌شوند و در عزای آن‌ها حقیقتاً محزون و غمگین می‌شوند، چیز بسیار مهمی است؛ حفظ و تقویت و پالودن و پیراستن و جهت دادن و هدایت این، بر عهده کسانی از برگزیدگان – ازجمله همین سلسله محترم مداحان که دارای این منصب عالی هستند – می‌باشد. (۳)

مداحیِ شما چند چشمه هنری وجود دارد: شعرتان هنر است؛ صدایتان هنر است؛ آهنگی که انتخاب می‌کنید، هنر است؛ اشارات و کارهایی که انجام می‌دهید، هنر است. عنصر دوم، عنصر تعقل است؛ چون منطق، استدلال، حرف حساب، حرف درست و حرف خوب در لابلای این شعرها فراوان وجود دارد و می‌تواند ذهن‌ها را قانع کند. البته منطق، شکل‌های مختلفی دارد. گاهی برهانی است، گاهی خطابی است، گاهی شعری است؛ مقصود این است که بتواند این پیام را به اعماق ذهن مخاطب برساند و او را قانع کند؛ خصوصیت سوم این است که شما حامل پیام دینی محسوب می‌شوید؛ یعنی سِمت معنوی و روحانی دارید. در دنیا خوانندگان خوب زیاد هستند و ممکن است شعرهای خوبی هم بخوانند؛ اما آن‌ها از موضع مدّاح حرف نمی‌زنند؛ ولی شما از موضع مدّاح اهل‌بیت و از موضع معنوی و روحانی حرف می‌زنید؛ البته خصوصیات دیگری هم وجود دارد، اما این سه خصوصیت در کنار هم مهم‌تر است.(۴)

 

پی نوشت:
۱) احکام عزاداری از نگاه آیت‌الله صافی گلپایگانی دام ظله.
۲) کسب‌های حرام و بعضی گناهان آیت‌الله وحید خراسانی دام ظله.
۳) بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمع کثیری از مداحان ۱۳۶۸/۱۰/۲۸.
۴) بیانات معظم له در دیدار جمعی از مداحان ۱۳۷۷/۰۷/۱۹.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *