آیا انسان های قبل از حضرت آدم هم شیطان داشته اند؟

پاسخ ارائه شده در این صفحه پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی سایر از موضوع دارید از طریق درگاه های پاسخگویی سوال خود را ارسال فرمائید.

[box type=”info” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”14″]

سوال

آیا انسان های قبل از حضرت آدم هم شیطان داشته اند؟

[/box]

[box type=”tip” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”14″]

پاسخ

معمولا وقتی سخن از شیطان است، منظور سر دسته شیاطین یعنی ابلیس است و ابلیس تا قبل از خلقت حضرت آدم ، اغواگری نداشته بلکه در زمره ملائک مقرب خدا بوده است ، اما درباره انسان های قبل از حضرت آدم ، باید توجه داشت که دانش این مساله ، جزئی از عالم غیب است.

دست ما از از اخبار غیب کوتاه است و جز به آن مقدار که به ما تعلیم داده اند ، چیزی نمی دانیم: ما کانَ اللَّهُ لِیُطْلِعَکُمْ عَلَى الْغَیْبِ ؛ خدا همه شما را از سر غیب آگاه نسازد.

ما تنها از این مطمئن هستیم که انسان هایی قبل از حضرت آدم (ع) بوده اند ، اما همه جزئیات زندگی آن ها و گمراهی ها و سبب هایشان را نمی دانیم.

محمد بن مسلم مى‏ گوید : از امام باقر (ع) شنیدم که فرمود : خداوند از وقتى که زمین را آفرید ، در آن هفت عالم آفرید که هیچ کدام از آنها از فرزندان آدم نبودند ، خداوند آنها را از روى زمین آفرید و آنها را یکى پس از دیگرى با عالمى که داشتند در زمین سکونت داد، آنگاه خداوند آدم پدر بشر را آفرید و فرزندان او را از او آفرید(۲).

ابو حمزه ثمالى گفت از حضرت زین العابدین علیه السّلام شنیدم میفرمود خداوند محمّد و علی و پاک فرزندانش را از نور عظمت خود آفرید و آنها را بصورت شبح قرار داد قبل از آفرینش مخلوقات سپس فرمود تو خیال میکنى خداوند جز شما چیزى نیافریده بخدا سوگند هزار هزار آدم و هزار هزار عالم آفرید که تو در آخرین عالم قرار گرفته‏اى(۳).

پی نوشت :

۱٫ آل عمران ، آیه ۱۷۹.

۲٫ خصال ، ج ۲ ، ص ۳۵۹.

۳٫ بحار الانوار ، ج  ،۲۵ ص ۲۵.

[/box]

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *