قیام وحدت بخش

قیام عاشورا تجلی گاه وحدت و ولایت است، با نگاه عمیق به واقعه عاشورا و عزاداری های پس از آن می تواند عاملی مهم برای وحدت میان مسلمین باشد، دشمنان اسلام که مخالفان سرسخت وحدت میان مسلمانان هستند، بی خوبی دریافته اند که اگر اتحاد میان مسلمین ایجاد شود هیچ سدی نمی تواند موج خروشان گسترش اسلام در سراسر جهان را بگیرد، لذا با دسیسه های مختلف در تلاشند تا عوامل اختلاف را یافته و با آن بتوانند از اتحاد مسلمین جلوگیری کنند.

حضرت امام خمینی (ره) در وصیتنامه ساسی و الهی خویش با بیانی شیوا قیام عاشورا را عامل وحدت معرفی می کند و می فرماید: آنچه موجب وحدت بین مسلمین است این مراسم سیاسی است که حافظ ملّیّت مسلمین به ویژه شیعیان ائمّه اثنی عشر علیهم صلوات اللّه و سلّم است.

یکی از عوامل مهمی که در بستر قیام عاشورا و پس از آن به وقوع پیوست و افراد و شخصیت های فراوانی درباره قیام عاشورا لب به سخن گشودند و درمورد آن به اظهار نظر پرداختند می تواند  وحدت بخش باشد، شیعه و سنی را دوشادوش همدیگر قرار دهد.

با مطالعه در آثار مختلفی همچون آثار نویسندگان سنی و اظهار نظرشان درباره واقعه عاشورا و آنچه رخ داده در می بایم که عاشورا نقطه آغازین وحدت هست، عبدالرحمن شرقاوی نویسنده سنی مذهب و اهل مصر درباره قیام عاشورا در نمایشنامه منظوم دو جلدی که به نام “الحسین ثائراً الحسین شاهداً” می نویسد: حسین (علیه السلام)، شهید راه دین و آزادگی است. نه تنها شیعه باید به نام حسین (علیه السلام) ببالد، بلکه تمام آزاد مردان دنیا باید به این نام شریف افتخار کنند.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *