قرآن کتابی نیست که هرکس آنگونه که به میلش است تفسیر کند

مجتبی مظلومی مراغه ای :

قرآن کتابی نیست که هرکس آنگونه که به میلش است تفسیر کند

حجت الاسلام مجتبی مظلومی مراغه ای بعد از نماز مغرب و عشاء امروز روزجمعه در مسجد جامع روستای آهق گفت : امروز تخصص گرایی متاسفانه در کشور ما به زیر سوال رفته و هر کس در هر کاری مداخله می کند در حالیکه هیچگونه تخصص در آن کار ندارد.
وی گفت : دین اسلام دینی نیست که هر کس بخواهد بتواند آن را آنگونه که باب میلش است تفسیر کند ، این نمونه بارز تفسیر به رای است.
وی با اشاره به گفته های برخی علمای اسلام درباره تفسیر قرآن گفت : بسیاری از عالمای دین ترس و واهمه داشتند که درباره آیات کتاب الله مجید اظهار نظر و تفسیر بگویند ، اما امروز ما به آسانی و مثل آب خوردن آیه قرآن را با توجه به میل خود تفسیر و تبلیغ می کنیم.
ایشان در ادامه گفت : افرادی که نمی توانند و تخصص ندارند حتی در مسئله شرعی در یک رساله نظری بگویند و آن را تفسیر کنند و مسائل خود را برداشت نموده و عمل کنند ، نباید درباره دین اظهار نظر کنند و باید این کار را برعهده علمای دین بگذارند و تقلید کنند.
مظلومی مراغه ای گفت : مردم در عصر پیامبر اسلام نیز از فهم آیات قرآن عاجز بودن ، لذا همیشه با مراجعه به ائمه هدی معنی و مفهوم و حتی نفسیر بسیاری از آیات را از ائمه خواسته اند و به آن عمل کرده اند.
مظلومی مراغه ای با اشاره به آیه ۱۰۶ سوره مبارکه انبیاء گفت : افرادی این آیه را خوانند ” ولقد کتبنا فی الزبور من بعد ذکر ان الارض یرٍها عبادی الصالحون ” اما در باره برداشت آن نتوانستند ، از امام محمد باقر سوال کردند ، این بزرگوار فرمود ، این آیه درباره حضرت مهدی (عج) است ، کلمه عبادی الصالحون در این آیه منظور ازبندگان صالح حضرت بقیه الله الاعظم می باشد.
وی در ادامه گفت : از امام محمد باقر (ع) روایت است که امام عصر (عج) پس از اینکه ظهور کند با تکیه بر دیوار کعبه می گوید : انا بقیه الله فی ارضه و خلیفه و حجته علیکم ، بسیاری این سخن امام را می شنوند اما گوشی که تهمت و افترا به آسانی در آن فرو می رود ، گوشی که غیبت را می شنود ولی ساکت می شود و هیچ نمی گوید ، این سخن امام را نمی شنود ، خوشا به حال آنانکه این ندا را می شنوند و در پاسخ می گویند ، السلام علیک یا بقیه الله فی ارضه.
مظلومی مراغه ای در پایان سخنان خود گفت : از سخن چینی بسیار پرهیز کنید تا در روز قیامت در مقابل خداوند متعال و مولا و مقتدای خود شرمسار نشوید.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *