حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 2 شوال 1442 Thursday, 13 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3759 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 99×
۲۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۳
شناسه : 6399
بازدید 466
0

یکی از مهمترین سوالاتی که در ذهن مردم به خصوص قشر جوان وجود دارد ، این است که چرا در نماز ها بی نشاط هستیم ، این بی نشاطی مفرط ما را به بی نمازی می کشاند و زود از انجام نماز خسته شده و به کاهل الصلوتی روی می آوریم. به این سوال می […]

پ
پ

یکی از مهمترین سوالاتی که در ذهن مردم به خصوص قشر جوان وجود دارد ، این است که چرا در نماز ها بی نشاط هستیم ، این بی نشاطی مفرط ما را به بی نمازی می کشاند و زود از انجام نماز خسته شده و به کاهل الصلوتی روی می آوریم.

به این سوال می توان از دعای ابوحمزه ثمالی که از امام سجاد (ع) رسیده است می توان پاسخ داد ، امام سجاد (ع) در این دعا با چندین لعل که به معنای شاید هست ، پاسخی را داده است.

۱- رانده شدن از درگاه خداوند متعال

حضرت امام سجاد (ع) پس از عرضه داشتن مواردی به خدا ، در اولین “شاید” علت را در رانده شدن از درگاه خداوند متعال می داند ، این امام همام می فرماید : سیدی! لعلک عن بابک طردتنی و عن خدمتک نحیتنی ؛ آقای من ! شاید مرا از درگاهت رانده ای و زخدمت در محضرت دورم کرده ای.

۲- سبک شمردن حق خدا

خداوند متعال بر گردن انسان حقوفی دارد ، اگر انسان نتواند این حقوق واجبه را به سر انجام برساند ، بی نشاطی در عبادات به سویش می آید. ، امام سجاد (ع) می فرمایند : او لعلک رایتنی مستخفاً بحقک فاقصیتنی ؛ یا شاید دیدی من حق تو را سبک شمردم ، پس مرا از درگاهت دور نموده ای.

۳- روی گردان بودن از خدا

بیشتر مشکلات امروز ما دور بودن از حقیقت خدا هست ، وقتی مشکلی به سوی ما می آید تمام درها را امتحان می کنیم ، آخرین دری که در نامیدی می زنیم ، درگاه خداوند متعال است ، امام سجاد (ع) در ادامه این دعا می فرمایند : او لعلک رایتنی معرضاً عنک فقلیتنی ؛ یا شاید دیدی مرا از درگاه تو روی گردانم تو مرا بد داشتی.

۴- دروغگو بودن

دروغ از رزائل اخلاقی هست ، کسی که بنیان زندگی خود را با دروغ آغاز کرده ، عاقبت نتیجه آن غوطه ور شدن در منجلاب گناه هست و راه گریزی از آن نیست ، هر دروغی که انسان می گوید ادامه آن دروغی دیگر است ، امام سجاد (ع) در ادامه می فرمایند : او لعلک وجدتنی فی مقام الکاذبین فرضتنی ؛ یا شاید مرا در مقام دروغگویان یافتی پس مرا از خود دور نمودی.

۵- شاکر نبودن به نعمات

یکی دیگر از راه های بندگی شاکر بودن در برابر نعمات پروردگار متعال است ، انسانی که به دنبال رسیدن به عبادات دارای لذت هست ، باید در مقابل همه نعمات پروردگار متعال شاکر باشد ،امام (ع) می فرمایند : او لعلک رایتنی غیر شاکر لنعماتک فحرمتنی ؛ یا شاید دیدی که نعماتت را شکر نگفتم پس مرا محروم ساختی.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.