عذاب دروغگو

دروغ در لغت به معنای سخن نادرست، خلاف حقیقت، واقعیت و قول ناحق است و به معنای نقل گفتاری از کسی است که آن را نگفته، اصل آن در گفتار است؛ گذشته باشد یا آینده،‌ وعده باشد یا غیر آن، خبر از خلاف واقع،چه به صورت عمد یا سهو می باشد(۱).

دروغ در اسلام مورد مذمّت فراوان قرار گرفته است و عذاب های فراوانی را به آن ذکر کرده اند، علاوه بر آن دروغ یک مسئله عرفی هم هست، اگر شخصی لائیک باشد و بی دین، چنین شخصی نیز دروغ را کاری ناپسند می داند، دروغ علل فراوانی دارد که در این باب در مطالب آتی انشاءالله توضیحاتی را بیان خواهیم کرد.

در مورد عذابی که برای دروغگو در قبر وجود دارد روایتی را از نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) بیان می کنیم که جای بسی تأمل هست: از رسول خدا (صلى الله علیه وآله) نقل شده که به اصحاب خود بیان می دارد که: دیشب مردى را در خواب دیدم که نزد من‏ آمد و گفت: برخیز؛ من برخاستم و دو نفر را دیدم که یکى ایستاده و میل ه‏اى آهنین درگوشه دهان آن‏ که نشسته است فرو می کند و آن قدر فشار می دهد تا به میان دو شانه‏ اش‏ برسد و سپس بیرون آورده و در گوشه دیگر دهانش فرو می کند و این گوشه را نیز مانند آن گوشه پاره می کند.

از کسى که مرا حرکت داده بود، پرسیدم: چرا این را عذاب ‏می کنند؟ گفت: این مرد، دروغ گوست و تا روز قیامت، در قبر، این گونه شکنجه ‏اش‏ می کنند(۲).

 [divide icon=”square” width=”medium” color=”#”]

پی نوشت ها:

۱) برگزیده فرهنگ قرآن، صفحه ۳۶۹؛ التحقیق فی کلمات القرآن الکریم،‌ حسن مصطفوی،جلد ۱۰،صفحه ۳۴.

۲) المحجه البیضاء، جلد  ۵، صفحه ۲۴۱.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *