سپر مؤمن را بشناسیم!

در دوره آخرالزمان مکتب و آرمان تشیّع از سوی دشمنان تحت شدیدترین فشارهای روانی و اقتصادی حتی نظامی قرار خواهد گرفت، ائمه معصومین (علیه السلام) محبین خود را در چنین مواقع به تقیه (۱) سفارش کرده اند تا بتوانند در این دوران، خود و سرمایه شان را با کمترین خسارت پشت سر بگذارند.

تقیه سپر مؤمن است (۲)، تقیه برترین نوع عبادت خداوند متعال است (۳)، با تقیه دشمنی و دشمنان به زیباترین وجه دفع می شوند (۴)، تقیه به دو نوع تقیه مداراتی و تقیه خوفی تقسیم می شود، تقیه خوفی جایی است که خوف بروز خطر جانی، مالی و آبرویی برای انسان باشد که سفارش به تقیه می شود؛ تقیه مدارتی جایی است که انسان به خاطر جلوگیری از تحریک دشمن با او مدارا کند و برای حفظ وحدت مسلمین، جذب قلوب سایرن اقدام به مماشات نماید.

در یک حدیثی نورانی از امام رضا (علیه السلام) به کسب مهارت تقیه و رعایت و حفظ آن چنین تاکید شده است که: «همانا گرامی ترین شما نزد خدا با تقواترین و پایبندترین شما به تقیّه است. عرض شد: ای پسر پیامبر خدا! تا کی؟ فرمود: تا روزگار آن زمان معیّن و آن روزگار قیام قائم ماست. پس، هرکه پیش از قیام قائم ما تقیّه را ترک کند از ما نیست.»(۵).

[divide icon=”square” width=”medium” color=”#”]

پی نوشت ها:
۱. تقیه در اصطلاح شیعه به معنای برنامه داشتن و پیش گرفتن یک استراتژی مناسب برای برخورد با شرایط خاص جهت حفظ نیروهای جبهه خودی و حفظ جان و مال آن ها می باشد.
۲. میزان الحکمه، حدیث ۲۲۴۹۱.
۳. همان، حدیث ۲۲۴۹۵.
۴. همان، حدیث ۲۲۴۹۷.
۵. همان.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *