سخنرانی شب هشتم محرم در مسجد امام حسن (ع)

مجتبی مظلومی مراغه ای :

با تشکیل کانون مساجد جوانان را به سوی مساجد بکشانیم تا مجالس مان پرشورتر برگزار شود

حجت الاسلام مظلومی در شب هشتم ماه محرم در مسجد امام حسن (ع) شهرک امیر کبیر مراغه به ایراد سخن پرداخت.

ایشان پس از بیان مسائلی در رابطه با وقف گفت : متاسفانه مشاهده می شود در برخی مساجد از اجناس در خانه ها و در عزاداری های اباعبدلله (ع) استفاده می کنند که این مسئله نیازمند دانستن نیت واقف است و اگر واقف اجازه نداده باشد در مجالس و محافل دیگر استفاده شود بیرون آوردن این اجناس از مساجد شرعا حرام است.

مظلومی مراغه ای در ادامه سخنان خود گفت : مساجد مهمترین محل برای عبادتگاه است که خداوند متعال آن را برای مومنان قرار داده تا محلی امن برای عبادت باشد ، باید دانست که مسجد محل صحبت های اقتصادی نیست و متاسفانه مردم در مساجد به غیبت روی می آورند که این کار عزاداری ها را تحت شعاع خود گرفته اند.

وی افزود : خداوند در قرآن تاکید کرده که مساجد را افرادی آباد کنند که افرادی صالح و با ایمان باشند ، مساجد جایگاه مهم برای مطرح نمودن مسائل آموزشی است ، مسائل آموزش دین و قرآن.

ایشان ادامه دادند : با تشکیل کانون مساجد جوانان را به سوی مساجد بکشانیم تا مجالس مان پرشورتر برگزار شود.

وی با انتقاد از اعضای مسجد و هیئت امناء گفت: دو سال پیش گفتم که باید در این مسجد کانون تشکیل شود و پس از پیگیری ها و دریافت فرم ها متاسفانه پاسخ مثبتی از سوی اعضا و هیئت امنا دریافت ننمودم که باز عرض می کنم تشکیل کانون مساجد در این محل ضروری است تا به این وسیله بتوانیم جوانان را جذب مسجد نماییم.

مظلومی مراغه ای گفت : ابوالفضل (ع) آمد از حسین (ع) اجازه بگیرد تا به میدان برود و حسین (ع) گفت ابوالفضل (انت صاحب لوایی) تو پرچمدار حرم اهل بیتی و دست آخر امام به ایشان اجازه دادند پس اینکه به خیمه ها آب آوردند به میدان بروند که منجر به جنگ و ستیز آن حضرت با دشمنان شد و شهادت.

وی گفت : راوی می گوید با امام صادق (ع) به زیارت قبر امام حسین (ع) رفتیم و پس از زیارت قبر حسین (ع) به سوی قبر ابوالفضل رفتیم و امام صادق خود را بر روی قبر ابوالفضل انداخت و گفت تو تصدیق محض هستی .

وی با اشاره به سکه هایی که یزید به مردم برای رفتن به جنگ حسین گفت : مبلغی که یزید برای هر نفر جنگ آور برای رفتن به میدان داد ۳۰ هزار دینار بود که به مبلغ امروزی حدود ۱۳ میلیارد تومان می شود آیا واقعا اگر چنین مبلغی به شما می دادند حاضر بودید از این پول بگذرید.

مظلومی گفت : امام صادق (ع) گفت ابوالفضل مقامی دارد که تمام شهدا در روز قیام همه به آن غبطه خواهند خورد.

این مبلغ دینی با اشاره به ریزش ها و رویش های نهضت حسینی گفت : حسین (ع) در روز عاشورا نمازی در مقابل هزاران نفر از دشمن نمازی خواند که به نماز ظهر عاشورا مشهور شد . این مسئله پیام دارد یعنی نماز را در هر لحظه از یاد مبرید ، نماز به پا دارید حتی در حین عزاداری.

وی گفت : امام حسین نمی خواست بر کسی ظلم کند و هیچگاه به شخصی را زور نکرد تو باید با من بمانی و در جنگ شرکت کنی ، حتی به ساربانانی که با امام آمده بودند گفت یا بمانید و به من کمک کنید و یا بروید و از این میدان دور شوید.

ایشان گفتند : حر بن جوفی شخصی بود که از امام دوری کرد وی خود می گوید که خوب یادم می آید حسین (ع) با اهل بیتش در مقابل خیمه ها ایستاده بود و به من گفت حر تو گذشته خوبی نداری و بمان و گذشته ات را درست کن و نماند و ریزش کرد.

وی با ثبات قدم خواندن ابوالفضل گفت : همیشه باید ثابت قدم بود نه فقط در دهه محرم و ماه رمضان بلکه باید همیشه و همه جا ثابت قدم باشید و با خدا بمانید ، برخی افراد در روز قیامت مانند برق از پل صراط می گزارند و تعجب می کنند که آیا از پل گذشته ایم اینان همان ثابت قدم ها هستند.

ادامه مجلس پس از توسل ایشان به مقام ابوالفضل  (ع) و مداحان گرامی مجلس خاتمه یافت.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *