حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰ 2 رمضان 1442 Tuesday, 13 April , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3799 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 99×
۰۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۷
شناسه : 6123
بازدید 340
0

بحث زندگی مهدوی هر هفته روزهای جمعه در مسجد جامع روستای آهق برگزار می شود. اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین ، الصّلاه و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد (ص) و علی اهل بیته الطّیبین الطّاهرین المعصومین المکرمین سیّما بقیّه‌الله فی الأرضین. روال هر هفته جمعه ها […]

پ
پ

بحث زندگی مهدوی هر هفته روزهای جمعه در مسجد جامع روستای آهق برگزار می شود.

اعوذبالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین ، الصّلاه و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد (ص) و علی اهل بیته الطّیبین الطّاهرین المعصومین المکرمین سیّما بقیّه‌الله فی الأرضین.

روال هر هفته جمعه ها که درباره بحث زندگی مهدوی بحث می کنیم ، امروز درباره نشانه های افرا مخلص و با اخلاص صحبت خواهیم کرد ، (در جلسات گذشته) از باب خداشناسی مطالبی را مطرح نموده ایم و در جلسات آتی نیز بحث خواهیم کرد ، اما بیشتر در اذهان عمومی این سوال مطرح می شود که می گوید ایمان داشته باشید  ، از کجا بدانیم شخصی که در خیابان می رود ایمان دارد یا خیر؟

یکی از مسائل مهم در دین هم می گوید که افراد با ایمان را برای خودتان الگو قرار دهید ، ما از کجا این افراد را بشناسیم ، آیا فردی را که انتخاب کرده ایم صحیح بوده ، آیا الگو برداری کنیم یا الگو اشتباه است.

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید : وَمَا یُؤْمِنُ أَکْثَرُهُمْ بِاللّهِ إِلاَّ وَهُم مُّشْرِکُونَ (۱) ؛ این تعداد افرادی که بر روی زمین هستند ایمان نمی آورند مگر اینکه برای خدا شریک قائل می شوند ، خدای زمین ، خدای آسمان ، خدای تو ، خدای من ، شریک اینگونه قائل می شوند ، منظور از مشرک کسی است که برای خدا شریک قائل می شود چه یک شریک و چه بسیار ، کافر کسی است که اصلا به مبدا ایمان ندارد ، ولی مشرک به خدایان بسیار اعتقاد دارد ، می فرماید این افراد ایمان نمی آورند مگر اینکه برای خدا شریک قائل شوند ، یعنی ایمانشان خالص نیست ، یعنی اینکه قبول ندارند که لا الله الا الله ، این را باید با قلب قبول کرد تا زمانیکه با قلب باور نداشته باشند ، ارزش ندارد.

نشانه افرادی که ایمان خالص دارند ، بحث بسیار گسترده است و نیاز است تا پنج ، شش جلسه درباره آن صحبت شود ، حال نگاهی به زندگی روزمره خود بکنیم ، در هر یک ساعت سه طلاق ثبت می شود ، علت آن این است که ایمان خالص نیست ، اگر ایمان خالص باشد من مسئولیت و وظیفه خود را می شناسم و در نکته مقابل همسرم نیز به وظایفش عمل می کند و زندگی به طلاق نمی کشد.

آما سقط جنین بالا رفته ، اگر اعتقاد داشته باشیم که خدا فرموده روزی انسان دست من است ، آن اعتقاد باعث می شود تا سقط جنین روی ندهد ، همه اش از اعتقاد و ایمان راسخ است.

امر و نهی های بیشتر آقایان در زندگی ، آب بیار ، این را بردار و غیره ، و خانم ها هم لباس های متناسب برای هر مجلس می خواهند ، یکی از ظرایط ازدواج هم کفو بودن است ، خانمی که هر هفته یک دست لباس می خرد با آقایی که ماهانه مثلا پانصد هزار تومان درآمد دارد هم کفو نیستند.

در ازدواج ها هزار و هفتصد سکه (برای مهریه) می اندازند در حالیکه هیچ تضمینی برای پرداخت این رقم مهریه (برای آقا) وجود ندارد.

۱- افراد مخلص در انفاق

یکی از نشانه های افراد مخلص در انفاق هست ، افراد مخلص انفاق می کنند ، در حالیکه هیچ چشم داشتی برای تشکر ندارند ، انفاق فقط در پول دادن نیست ، فردی معلم است ، علم خود را انفاق کند ، زَکَاهُ الْعِلْمِ نَشْرُهُ (۲) ، انفاق علم ، (انفاق می کند) انتظار تشکر را هم ندارد ، شخص دیگری جان خود را در طبق اخلاق می گذارد و در جبهه شرکت می کند و انتظار تشکر ندارد ، شخص دیگری مال خود را انفاق می کند ، انتظار سپاسگذاری ندارد ، اگر این گونه باشد ، مخلص است ، آن معلم ، رزمنده و انفاق کننده ای که می خواهد نامش برده شود و بگویند فلانی ، فلان عمل را انجام داد ، این (عمل) در پیشگاه خدا ارزش ندارد ، لَا نُرِیدُ مِنکُمْ جَزَاء وَلَا شُکُورًا (۳) ؛ افرادی هستند که انفاق می کنند و انتظار سپاسگذاری ، جزا و غیره ندارند ، اما نقطه مقابل هم دارد خدا می فرماید انفاق کردی انتظار تشکر نداشته باش به طرف مقابل می گوید که اگر تشکر کردی از خدا تشکر کردی ، اگر تشکر نکردی شکر منعم را به جا نیاوردی.(صلوات حضار).

۲- افراد مخلص در ازدواج

افراد با ایمان هر زمان می خواهند ازدواج کنند ترس ندارند و توکل می کنند به وعده الهی ، خدا می فرماید : یُغنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضلِهِ وَاللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ (۴) ؛ افرادی که ازدواج کردند خدا روزیشان را از فضل خودش (من فضله) نعمت خواهد داد و چرخه زندگی را به سرانجام خواهد رساند.

برخی افراد به این فکر هستند که چون خدا گفته روزی خواهم رساند پس در خانه استراحت کنیم ، در صورتی که خدا گفته ، از انسان حرکت ، از خدا برکت و گرنه به این روزی مطمئن باشیم و قدمی بر نداریم ، روزی در قبال حرکت و تلاش است.

۳- افراد مخلص در دوستی با خدا

افراد با ایمان غیر (از) رضایت و خشنودی خدا قدمی را بر نمی دارند ، برای روز قیامت و معاد خود فکر می کنند ، آیا قدمی که بر می دارم ، در پیشگاه خدا پاسخگو خواهم بود یا خیر؟ به زندگی چنین افرادی خدا برکت خود را شامل می کند ، در هر جا رضایت رضایت خدا در نظر باشد.

قُلِ اللّهُ ثُمَّ ذَرْهُمْ فِی خَوْضِهِمْ یَلْعَبُونَ (۵) ؛ (افراد مخلص) هنگام برخورد با مردم رفتار نیکو دارند ، مردم را سوی خود جذب می کنند ، انسان بد اخلاق همه را از خود می راند ، انسان مومن با افراد مختلف برخورد خوب دارد.

۴- افراد مخلص در دوستی با مردم

افراد با ایمان (مخلص) با همه با حب و دوستی رفتار می کند ، أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ  (۶) ، هم ملت را دوست می گیرند و هم خدا را ، دوستی خدا این است که انسان هر آنچه معبود گفته را مراعات کند ، نماز، روزه و اخلاق داشته باشد.

۵- افراد مخلص در تجارت

(افراد مخلص) در تجارت هرگز خدا را فراموش نمی کنند ، زمانیکه تجارت می کنند به دروغ قسم نمی خورند ، به خاطر ۵ ریال پول به گونه ای قسم می خورند ، یک تعداد افرادی هستند که مسلمانی را به یدک می کشند.

اما در پایان به یک روایت از پیامبر (ص) اشاره کنم ، در روایتی از پیامبر (ص) که فرمود (۷) بترسید از یهود امت من ، سوال کردند یا رسول الله (ص) یهود امت تو کیست؟ فرمود آن افرادی که صدای اذان را می شنوند و در نماز جماعت شرکت نمی کنند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

[divider margin=”0 2em 0 2em”]

منابع :

۱- سوره مبارکه یوسف ، آیه ۱۰۶٫

۲- روایتی از امیر المومنین علی (ع) ، مستدرک الوسائل، محدث نورى، مؤسسه آل‌البیت، قم، ج۷، ص۴۶٫

۳- سوره مبارکه انسان ، آیه ۹٫

۴- سوره مبارکه نور ، آیه ۳۲٫

۵- سوره مبارکه انعام ، آیه ۹۱٫

۶- سوره مبارکه بقره ، آیه ۱۶۵٫

۷-مجموعه الاخبار ص ۳۶۹ ، به نقل از الثالی الاخبار ج۴ ص ۲۰۴٫

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.