رعایت حقوق در زندگی زناشویی(۹)

در بیان روزانه یک مطلب در باب مسائل خانواده، به موضوع حقوق مشترک رسیده ایم، در مطالب گذشته از حقوق مشترک دو موضوع را بیان کردیم که ادامه بحث را پیش می گیریم.

۳-۳- جلب توجه همسر

یکی از وظایفی که وظیفه متقابل زن و مرد هست، جلب توجه همسر است، زن و مرد وظیفه دارند تا با طرز پوشش و اصلاح و پاکیزگی و نظیف بودن طبق موازین شرعی نظر همدیگر را به خود جلب کنند، اسلام به زنان توصیه می کند تا خود را فقط برای همسرانشان بیآرایند، بهترین پوشش و آرایش را داشته باشند و بوی خوش استعمال کنند.

این وظیفه نیز متقابل هست، همانگونه که مرد انتظار دارد تا همسرش بهترین پوشش و آرایش و عطر را داشته باشد، خود نیز باید باب میل همسرش باشد.

امام صادق (علیه السلام) فرمود: زنی خدمت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) رسید و سؤال کرد: حق مرد بر زن چیست؟

پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمود: وظیفه زن این است که خود را با بهترین بوها خوش بو سازد، بهترین لباس‌هایش را بپوشد، با بهترین زیورها زینت کند و بدین صورت صبح گاه و شبان گاه خویش را بر شوهر عرضه بدارد و حقوق مرد بیشتر از اینهاست(۱).

در پایان روایت که اشاره “به حقوق مرد بیشتر از اینها هست” شد خود دلالت بر مدعای ما دارد، اینکه مرد نیز باید خوشبو، تمیز، خوش لباس باشد و  به اصلاح سر و صورتش برسد و در منزل زیبا زندگی کند، روایات اسلامی مهر صحت بر مطلب فوق می گذارد.

امام جعفر صادق (علیه السلام) به وسیله پدرانش از رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) نقل کرده که فرمود: هر یک از شما باید خودش را برای همسرش آماده سازد؛ چنان‌که زن، خودش را برای شوهر آماده می‌سازد.

آنگاه امام (علیه السلام) فرمود: یعنی نظافت و پاکیزگی را رعایت کند(۲).

حسن بن جهم می‌گوید: حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) را دیدم که خضاب کرده بود, عرض کردم: فدایت شوم، شما هم خضاب کرده‌اید؟!

فرمود: بله، زیرا آمادگی مرد برای زن به عفت او می‌افزاید، زنانی عفت خود را از دست داده‌اند، به این دلیل که شوهرانشان، خود را برای آنان آماده نساخته بودند. آن گاه فرمود: آیا تو دوست داری همسرت را در صورتی ببینی که تو خود را بدان صورت بر او آشکار می‌سازی؟

عرض کردم: نه، فرمود: همسرت نیز چنین است(۳).

[divide color=”#”]

پی نوشت ها:

۱) وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۵۸.

۲) مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۲۹۶.

۳) وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۲۴۶.

[box type=”note” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″]

برای پیگیری تمام نوشته های این بخش اینجا را کلیک کنید.

[/box]

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *