رعایت حقوق در زندگی زناشویی(۸)

در مطلب گذشته اشاره ای به حقوق مشترک زن و مرد داشتیم که یک مورد را با موضوع حسن خلق توضیح دادیم در این مطلب یک حقوق مشترک دیگر را بیان می کنیم.

۳-۲- حسن معاشرت

زن و مردی که با قوه اختیار پیوند زناشویی می بندند، در جهت رسیدن به آرامش و سکینه قلبی به تعبیر قرآن کریم(۱) تلاش می کنند، حال یکی از ابزار مورد نیاز رسیدن به آرامش، معاشرت با معروف هست، هر چه این معاشرت در میانشان بهتر باشد، موجبات آرامش بیشترشان را فراهم خواهد کرد.

قرآن در آیه “وَ عاشِرُوهُنّ بِالمعروفِ”(۲) فرمان معاشرت با معروف را با زنان صادر کرده است، از لحاظ اخلاقی نیز عقل سلیم به دنبال معروفات هست، معاشرت بر وزن مفاعله می باشد، باب مفاعله از مفاهیم اجتماعى و دوسویه است، یعنی این حسن رفتار باید دوسویه و متقابل باشد؛ هم از ناحیه مرد و هم از ناحیه زن.

معروف که در آیه فوق بیان شده در مقابل منکر هست و به معنای رفتاری است که از نظر شرعی و عقلی پسندیده باشد، گرچه آیه فوق مردان را مورد خطاب خود قرار داده است، امّا زنان نیز همین وظیفه را در قبال مردان دارند.

با بررسی روایات اسلامی همین معانی به وضوح مشخص می شود در روایتی از نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه وآله) آمده است : أکمل المؤمنین إیماناً أحسنهم خلقاً، و خیارکم لنسائه(۳)؛ خوبان شما کسانی هستند که به زنانشان نیک رفتار باشند.

به طور کلی اسلام می پسندد تا زن و مرد با حسن معاشرت در کنار هم به سکینه قلبی و آرامش برسند.

[divide color=”#”]

پی نوشت ها:

۱) سوره روم، آیه ۲۱؛ وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَ رَحْمَهً إِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ؛ از آیات او این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی آفرید تا بواسطه آنها آرامش بیابید و میان شما دوستی ومحبت قرار داد، همانا در این امر نشانه هایی برای گروهی که تفکر کنند وجود دارد.

۲) سوره نساء، آیه ۱۹.

۳) بحارالأنوار، ج ۷۱، ص ۳۸۹.

[box type=”note” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″]

برای پیگیری تمام نوشته های این بخش اینجا را کلیک کنید.

[/box]

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *