رعایت حقوق در زندگی زناشویی(۷)

در مطالب گذشته به حقوق که زن و مرد باید در قبال همدیگر رعایت کنند تا زندگی دارای شادی باشد، علاوه بر آن نظر اسلام نیز درباره ای حقوق را بیان نمودیم در این مطلب به وظایف و حقوق مشترک زن و مرد اشاره ای خواهیم داشت.

۳- حقوق مشترک زن و مرد

۳-۱- حسن خلق

حسن خلق از صفات بارز و مهم هست که اسلام به آن تاکید زیادی شده به گونه ای که سنگ بنای زندگی بر روی آن قرار دارد، اولین چیزی که در قیامت مورد محاسبه قرار می گیرد، حسن خلق هست، قال رسول الله(ص): اول مایوضع فى المیزان العبد یوم القیامه حسن خلقه ما من شىء اثقل من المیزان من خلق حسن ما من شىء فى المیزان احسن فى حسن الخلق، ما یوضع فى میزان امرء یوم القیامه أفضل من حسن الخلق(۱).
حسن خلق فقط خنده رویی نیست، بلکه معنا و مفهوم آن فراتر از خنده رویی هست، حسن خلق به معناى تحمل و سعه صدر است؛ حسن خلق به معناى رها نکردن حق و ترک باطل است(۲).

مرد و زن در زندگی مشترک باید با حسن خلق با هم دیگر رفتار کنند، تا زندگی همراه با شادی باشد، تند مزاجی، از کوره در رفتن و عصبانیت ناشی از کار سخت، زندگی را بر مزاج زن و مرد تلخ می کند، حسن خلق تاثیر بسزایی در زندگی دارد و سایر اعمال انسان را نیز تحت تأثیر خود قرار می دهد.

به پیامبر (صلی الله علیه و آله) خبر دادند که سعدبن معاذ درگذشت. با شیندن این خبر پیامبر(صلی الله علیه و آله) با اصحاب خویش به خانه سعد رفتند. پیامبر(صلی الله علیه و آله) به چار چوب در خانه تکیه داده بود، دستور داد که او را غسل دهند. چون او را خوشبو ساختند و کفن کردند و بر تابوت نهادند؛ پیامبر(صلی الله علیه و آله) با پاى برهنه و بدون عبا در پى جنازه روان گشت، گاه از راست جنازه را مى گرفت و گاه از چپ، تا جنازه به گورستان رسید، پیامبر(صلی الله علیه و آله) نزدیک قبر آمد و خود سنگ بر آن نهاد و آجر بر آن چید؛ (در هنگام ساختن گور) پیاپى مى گفت: آجر بدهید، گل بدهید و با گل ها (که در میان آجرها مى نهاد) آجرها را محکم مى کرد. چون (کار ساختن گور) پایان یافت و خاک بر آن پاشید و قبر را هموار ساخت؛ فرمود: مى دانم که این گور فرسوده مى گردد و مى پوسد؛ لیکن خداوند بنده اى را دوست دارد که چون کارى انجام دهد، آن را درست و استوار به انجام برساند. زمانى که خاک روى قبر را صاف کرد، مادر سعد گفت: سعد! بهشت گوارایت باد. پیامبر(صلی الله علیه و آله) گفت: مادر سعد ساکت باش، درباره کار خدا این گونه، حتمى میندیش؛ زیرا که گور، سعد را بفشرد. سپس پیامبر(ص) بازگشت و مردم نیز بازگشتند (در راه بازگشت)، به پیامبر(صلی الله علیه و آله) گفتند: یا رسول الله دیدیم که با سعد رفتارى کردى که با هیچ کس نکردى، تشییع کردى در حالى که پا برهنه بودى و عبا بر دوش نداشتى؛ رسول خدا(ص) فرمود: ملائکه هم پا برهنه و بدون عبا بودند، و من به آنها تأسى کردم. گفتند: یک بار طرف راست جنازه را مى گرفتى و یکبار طرف چپ آن را. پیامبر(ص) فرمود: دست من در دست جبرئیل بود؛ من آن جایى را مى گرفتم که او مى گفت. گفتند: به غسل او فرمان دادى و بر جنازه اش نماز گزاردى و او را در گور نهادى! سپس فرمودى که قبر او را بفشرد پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: آرى چنین است که گفتم؛ زیرا که سعد با خانواده اش بد اخلاق بود(۳).

[divide color=”#”]

پی نوشت ها:

۱) میزان الحکمه، ج۳، ص۱۴۰.

۲) جوادی آملی, مبادى اخلاق در قرآن، ص۱۵۸.

۳) بحارالانوار، ج۶، ص۲۲.

[box type=”note” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″]

برای پیگیری تمام نوشته های این بخش اینجا را کلیک کنید.

[/box]

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *