رعایت حقوق در زندگی زناشویی(۴)

در چند مطلب گذشته به مطالبی درباره حقوق مردان نسبت به زنان اشاره ای داشتیم، در این مطلب بحث گذشته را پیش می گیریم.

۱-۴- خوش اخلاقی

یکی از بارزترین حقی که هر مردی دارد برخورداری از اخلاق خوب زن است، زن فهیم و نیک اندیش می داند که تمام انسانها شیفته محبت و دلباخته کشش های نفسانی و عاطفی هست، زن خوش اخلاق، در زندگی مشترک با همسر خود، زیبایی کلام و جذابیت بیان، زبان تشویق و ترغیب و تأیید و تکریم را سرمایه ی ارزشمند خویش می داند و هیچ فرصتی را برای ابراز محبت به شوهر از دست نمی دهد.

پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: هر زنی که شوهرش را با زبانش بیازارد، خداوند هیچ کار واجب و مستحبی را از او نمی پذیرد و هیچ کار نیکش را قبول نمی کند تا وقتی که شوهرش را راضی کند»اگر چه روزها روزه بگیرد و شب ها به عبادت مشغول شود(۱).
او هرگز در برخورد با شوهر، صدا و کلام گیرای خود را با تحقیر و سرزنش و استهزا نمی آمیزد، بلکه زبان حق شناسی و قدرشناسی، شکر و سپاسگزاری از صفات برجسته ی او در حریم خانواده است.

 مردی خدمت رسول خدا (صلی الله علیه وآله آمد) و عرض کرد: همسری دارم که هرگاه وارد خانه می‏ شوم به استقبالم می‏ آید، و چون از خانه بیرون می‏ روم بدرقه‏ ام می‏ کند و زمانی که مرا اندوهگین می‏ بیند می‏ گوید: اگر برای رزق و روزی غصه می‏ خوری، بدان که خداوند آن را به عهده گرفته است و اگر برای آخرت خود غصه می‏ خوری، خدا اندوهت را زیاد کند و بیشتر به فکر آخرت باشی.

رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند: برای خدا کارگزارانی در روی زمین‏ است و این زن یکی از کارگزاران خداست که پاداش او برابر با نیمی از پاداش شهید است؛ انَّ للَّهِ‏ِ عُمَّالاً وَ هذِهِ مِنْ عُمَّالِهِ لَها نِصْفُ اَجرِ الشَهید(۲).

[divide color=”#”]

پی نوشت ها:

۱) بحارالانوار، ج۱۰۳، ص۲۴۴، ح ۱۵.

۲) وسائل ‏الشیعه، ج ۱۴، ص ۱۷.

[box type=”note” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″]

برای پیگیری تمام نوشته های این بخش اینجا را کلیک کنید.

[/box]

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *