رعایت حقوق در زندگی زناشویی(۱۱)

در چند مطلب گذشته به حقوق مهم و حیاتی در زندگی زناشویی اشاره ای داشتیم که ادامه مباحث گذشته را پیش می گیریم.

۳-۵- وفاداری

وفاداری مهمترین رکن زندگی زناشویی هست، زن و مرد با ازدواج و پیوند زناشویی که متعهد زندگی در کنار هم شده اند باید این مهم را رعایت کنند، عدم وفاداری هر یک زا طرفین خیانت به طرف مقابل ئ بی ارزش کردن وی هست.

وفاداری یعنی حفاظت از پیمان و انجام کار با آرامش و رضایت قلبی، یعنی اگر عهدی بستیم و پیمانی را امضا کردیم، هم درست انجامش بدهیم، هم بموقع. وفاداری وقتی است که رضایت قلبی هم برای انجام این کار داشته باشیم، زن و مرد هر دو باید مسئله وفاداری را رعایت کنند تا این پیوند میمون از هم گسیخته نشود.

وفاداری همسران به همدیگر دارای نشانه هایی هست، اینکه اگر ادعا می کنند که به همدیگر وفادار هستند باید در عمل هم آ را نشان دهند، پس یکی از نشانه های آن راستگویی و نشانه دیگرش عمل به گفتار هست.

نمود دیگر، وفاداری در عشق و محبت است. ازدواج روح انسان را در برابر گناه قوی می کند زیرا بسیاری از نیاز های او در محیط خانواده پاسخ داده می شود حتی نیاز
به عشق و محبت، ازدواج یکی از مهمترین زمینه های عشق آفرینی است.

خداوند این رابطه را این گونه توصیف می کند: وجعل بینکم موده و رحمه(۱)؛ جعل به معنی قرار داد است، فاعل آن خداوند است و موده مشتق از کلمه ود به معنای
دوست داشتن چیزی و آرزوی بقای آن است (۲)، از ارتباط فعل جعل که فاعل آن خداست و کلمه موده و رحمه که رابطه عاطفی است میتوان پی برد که خداوند این عشق را در کانون خانواده ایجاد می کند و یا به عبارت دیگر با ازدواج خداوند بزرگترین هدیه آسمانی و سرمایه زندگی را که همان عشق است به  همسران هدیه می کند.

[divide color=”#”]

پی نوشت ها :

۱) سوره روم، آیه۲۱.

۲) مفردات راغب، ص ۵۱۲.

[box type=”note” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″]

برای پیگیری تمام نوشته های این بخش اینجا را کلیک کنید.

[/box]

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *