توسل مشروع و تبیین مقبول

سلفی‌های تندرو همواره شیعیان را به شرک متهم می‌کنند و می‌گویند: شما شیعیان مشرکید! زیرا از امامانتان کمک می‌خواهید و به آنان توسل می‌جویید!

عالمان و متکلمان شیعه معمولاً در جواب، شماری از آیات قرآن را می‌آورند که مشروعیت توسل را تائید کرده است؛ مثلاً وقتی فرزندان حضرت یعقوب علیه‌السلام از ایشان خواستند برایشان از خدا طلب مغفرت کند، نبی خدا در پاسخ نگفت این کار شرک است و من انجام نمی‌دهم؛ بلکه برایشان استغفار کرد: قَالُوا یَا أَبَانَا اسْتَغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا إِنَّا کُنَّا خَاطِئِینَ قَالَ سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَکُمْ رَبِّی إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ؛ (۱) بنابراین همین‌که پیامبر خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم این کار را انجام داده است، نشان می‌دهد که توسل مشروعیت دارد و عملی دینی است.

اما وهابیان در پاسخ می‌گویند حضرت یعقوب علیه‌السلام در آن زمان زنده بود و فرزندانش از یک فرد زنده، کمک خواستند؛ ولی شما شیعیان نزد امامانی حاجت می‌خواهید که در دنیا نیستند و اصلاً صدای شما را نمی‌شنوند؛ بنابراین شما مشرکید ولی حضرت یعقوب علیه‌السلام موحد بود!

این پاسخ، حقیقتاً پاسخی خنده‌دار و مسخره است! چراکه اگر حاجت خواستن از غیر خدا، عملی مشرکانه باشد دیگر نباید میان مرده وزنده تفاوتی گذاشت؛ زیرا اشکال نه در حیات و ممات آن شخص که در اصل توسل به غیر خداست؛ بنابراین وهابیان نمی‌توانند میان رفتار شیعیان و عمل حضرت یعقوب علیه‌السلام فرق بگذارند؛ مگر این‌که بخواهند بگویند معصومان علیهم‌السلام صدای متوسلان را نمی‌شنوند که بازهم تبیینی بی‌ربط است؛ زیرا شنیدن یا نشنیدن امام علیه‌السلام و امام‌زاده ربطی به اخلاص و ریا و شرک و توحید ندارد؛ نهایت چیزی که وهابیان می‌توانند بگویند این است که شیعیان، نادان‌اند و حاجت خود را نزد کسانی می‌برند که حتی نمی‌توانند بشنوند! اگر این اشکال وهابیان را بپذیریم – البته این اشکال هم نارواست و در بحث حیات برزخی مفصلاً رد شده است – آن‌وقت آن‌ها می‌توانند شیعه را نهایتاً به انجام کار عبث و بی‌فایده – یعنی حاجت خواستن از مردگان ناشنوا – متهم کنند نه شرک!

بنابراین اگر وهابی‌ها بگویند نفس حاجت خواستن از غیر خدا شرک است، خلاف نص صریح چند آیه قرآن سخن گفته‌اند و اگر اشکال کنند شما به افراد مُرده و ناتوان از پاسخ‌گویی متوسل می‌شوید، دیگر نمی‌توانند شیعه را مشرک بخوانند و خونش را هدر اعلام کنند و تنها برفرض صحت اشکال اخیرشان می‌توانند پیروان اهل‌بیت علیهم‌السلام را نادان بنامند؛ البته آن هم تهمتی ناروا و استدلالی عقیم است؛ بنابراین وهابیان فقط به خاطر تبیینی سخیف و استدلالی عقیم، سال‌هاست پیروان اهل‌بیت علیهم‌السلام را سر می‌برند و شکنجه می‌کنند.

 

پی‌نوشت:
۱) یوسف، آیه ۹۷ و ۹۸.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *