حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 2 شوال 1442 Thursday, 13 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3759 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 99×
۰۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۷
شناسه : 767
بازدید 419
0

جلسه قرائت و تفسیر روزانه یک صفحه از کلام الله مجید در قالب طرح نور در مسجد جامع روستای آهق صفحه ۱۹ قرآن کریم ، جزء اول ، آیات ۱۲۶-۱۲۰ طبق روال هر روزه و پس از قرائت یک صفحه از قرآن کریم نکات مهم همان صفحه توسط حجت الاسلام مظلومی مراغه ای بیان شد. […]

پ
پ

جلسه قرائت و تفسیر روزانه یک صفحه از کلام الله مجید در قالب طرح نور در مسجد جامع روستای آهق صفحه ۱۹ قرآن کریم ، جزء اول ، آیات ۱۲۶-۱۲۰

طبق روال هر روزه و پس از قرائت یک صفحه از قرآن کریم نکات مهم همان صفحه توسط حجت الاسلام مظلومی مراغه ای بیان شد.

وی گفت : پس از اینکه خداوند متعال دستور تغییر قبله مسلمین را ابلاغ کرد یهودیان ناراحت شدند همچنین برخی مسلمانان نیز به خاطر محبت و دوستی با یهودیان از این حکم ناراحت شدند ، البته یهود فقط از این ناراحت نبود که چرا مسلمانان از بیت المقدس به سوی کعبه روی برگرداندند بلکه درخواستشان این بود که مسلمین به سوی آیین آنها گرایش پیدا کند.

مظلومی مراغه ای با اشاره به آیه ۱۲۰ سوره مبارکه بقره گفت : خداوند متعال به نبی مکرم اسلام (ص) ابلاغ کرد که هرگز یهود و نصاری از تو راضی نخواهند شد مگر اینکه به سوی آیین و دین آنها گرایش پیدا کنی ، این آیه نه تنها برای پیامبر (ص) حجت است بلکه دستوری به همه مسلمین است ، امروز متاسفانه برخی می خواهند ما با کشورهای غربی رابطه برقرار کنیم در حالیکه این ابتدای کار است و با گرایش به سوی آنان درخواست های دیگری از جمله دشمنی با اسلام و مسلمین را به ما تحمیل خواهند کرد.

مظلومی مراغه ای گفت : از این آیه به دست می آید که تنها راه سعادت و کامیابی راه وحی است ، این را باید ما بدانیم که بر اساس ای آیه دشمن به کم راضی نمی شود ، اینکه هدف دشمن فقط قبله نیست بلکه هدف دشمن گرایش به دین و ادیان آنها است ، مسئله بعدی اینکه اگر ما روزی دیدیم که دشمن از کار ما راضی است به فرموده امام خمینی (ره) بدانیم که مشکلی در ما وجود دارد ، با توجه به این آیه (۱۲۰ بقره) تمام راه های به جز راه حق راه انحرافی است.

وی گفت : مسئولیت عالمان در مقابل جاهلان در چنین شرایطی بیشتر است و باید انسان بداند که اگر از تمایلات مادی و دنیوی پیروی کند بی شک الطاف خداوند متعال نیز نسبت به انسان کم خواهد شد.

وی ادامه داد : گروهی نیز مورد تمجید قرار گرفتند و خداوند آن گروه را که به حق گرایش داشته مورد تمجید قرار داد ، این یعنی اینکه انسان باید اصاف را رعایت کند اگر مشکلی در کاری به وجود آمد به گردن همه نیندازد بلکه آنان که کار را صحیح انجام دادند تشکر کند ، نکته بعدی و مهم این است که به حق تلاوت اشاره شده است ، این حق تلاوت و خواندن و فهمیدن نیست بلکه با توجه به روایات ما عمل کردن ، امید داشتن و ترس داشتن و عبرت گرفتن تنها بخشی از رعایت کردن حق تلاوت است.

مظلومی مراغه ای ادامه داد : زیانکار واقعی از نظر قرآن کسی است که در انتخاب مکتب منحرف شود ، خداوند متعال به بنی اسرائیل نعمات فراوانی داده است که در دو آیه بعد (۱۲۲ و ۱۲۳ بقره) نیز باز به این مسئله اشاره می کند که ما در توضیح آیات ۴۸ و ۴۹ همین سوره به آنها پرداخته ایم.

وی گفت : خداوند متعال در آیات بعدی به آزمایشات حضرت ابراهیم اشاره دارد که یکی از پیامبرانی است که در هر مرحله از آزمایش به ایشان مقامی دارد به همین خاطر نام این پیامبر بزرگ الهی در ۲۵ سوره از قرآن کریم و ۶۹ بار اشاره شده است ، خداوند در اولین مرحله از آزمایش به ایشان لقب عبدالله داد و در مرحله بعدی به ایشان خطاب نبی الله کرده و در مرحله بعدی ایشان خلیل الله شدند و در مرتبه و مرحله بعدی به مقام امامت و رهبری نائل آمدند که مهمترین مرحله می باشد.

مظلومی گفت : هیچکس نتوانست مانع حضرت ابراهیم شود ، ایشان در مقابل عمو ، همسر و فرزندشان ایستادگی کردند ، در این آیه از خداوند درخواست مقام امامت به ذریه خود نیز می کند اما خداوند می گوید : لا ینالعهدی الظالمین ؛ که عهد من به ظالمان نمی رسد ، این آیه مهمترین مسئله درباره امامت است.

وی با اشاره به مقام حضرت ابراهیم گفت : شخصیت حضرت ابراهیم یک شخصیت بزرگ و جهانی است که خداوند در حریم امن خود در فاصله ای ۱۲ -۱۳ متری خانه اش مقامی به ایشان داده که حجاج باید پس از انجام طواف در پشت آن نماز بگذارند ، حضرت ابراهیم (ع) وقتی چیزی خواست برای خود نخواست بلکه برای همه خواست.

مجتبی مظلومی گفت : همانگونه که حضرت فاطمه در دعا همسایگان خود را اول یادآور می شدند ما نیز در دعا کردن و درخواست از خدا نه تنها برای خود بلکه همه را در نظر داشته باشیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.