تفسیر صفحه ۱۸ قرآن کریم

جلسه قرائت و تفسیر روزانه یک صفحه از کلام الله مجید در قالب طرح نور در مسجد جامع روستای آهق صفحه ۱۸ قرآن کریم ، جزء اول ، آیات ۱۱۹-۱۱۳ سوره مبارکه بقره

طبق روال هر روزه و پس از قرائت یک صفحه از قرآن کریم نکات مهم همان صفحه توسط حجت الاسلام مظلومی مراغه ای بیان شد.

مظلومی مراغه ای گفت : یهودیان ریال مسیحی ها را نفی می کردند و می گفتند دین ما بر حق است و مسیحی ها هم ، یهودیان را تکذیب کرده و خود را بر دین حق می دانستند ، به گونه ای که انحصار طلبی داشتند ، قرآن می گوید انحصار طلبی ممنوع است ، اگر انحصار طلبی وجود داشته باشد ، علم هم نمی تواند هدایت کند و راهنما باشد و به این نکته نیز باید توجه کرد که در فضایی که آمیخته با تعصب و انحصار طلبی است ، عالم و جاهل همانند هم فکر می کنند.

وی ادامه داد : افرادی وجود داشته و دارند که می خواهند مساجد را ویرن کنند ، وقتی می گوییم که مساجد را ویران می کنند این نیست که با بیل و کلنگ به جان مسجد بیفتیم و خرابش کنیم بلکه هر کاری کهموجب خاموش شدن چراغ مساجد شود در حکم ویران کردن مساجد است.

مجتبی مظلومی مراغه ای گفت : بزرگترین ظلمی که در جامعه وجود دارد ظلم فرهنگی است ، هر برنامه ای که باعث از رونق افتادن مساجد شود ، باعث ویرانی خانه خدا هست.

مظلومی گفت : مساجدی مورد قبول هست که در آن ذکر خداوند متعال برده شود ، روایتی وجود دارد از امیر المومنین (ع) که وقتی قائم آل محمد ظهور کرد خیمه های قرآنی در مساجد راه اندازی خواهد شد ، آیا واقعا ما قدمی برای تحقق این فعالیت بزرگ فرهنگی کرده ایم.

مظلومی مراغه ای با اشاره به دشمنان اسلام گفت : مساجد سنگر مبارزه هستند و دشمن از ورود جوانان و مردم به مساجد ترس و واهمه دارد ، وگرنه دشمن از در و دیوار مساجد نمی ترسد که دشمن آن باشد ، هر کس به مقدسات الهی مبارزه کند گرفتار عذاب سختی در دنیا خواهد شد.

مراغه ای با اشاره به آیه ۱۱۵ سوره مبارکه بقره گفت : یهودی ها از اینکه قبله مسلمین تغییر کرده بود این کار را دست آویز قرار دادند و گفتند اگر قبله دوم درست است پس نتیجه اعمالی که به سوی قبله اول انجام داده اید چه می شود ، اما اگر قبله اول درست بود چرا باید قبله شما تغییر پیدا می کرد که این آیه پاسخ دندان شکنی به شبهات پوچ آنان بود که مشرق و مغرب از آن هداوند متعال است و اصل مهم یاد خداوند متعال هست و ما باید بدانیم که هر کاری که به اراده و فرمان خداوند انجام شود ، رنگ خدایی دارد.

وی با اشاره به آیه ۱۱۶ سوره بقره گفت : یهود معتقد بود که عزیر قرزند خداست و مسیح نیز عیسی را فرزند خدا می دانست ، و این خود بزرگترین کج فهمی آنان بود ، چرا که انسان به دلایل مختلفی نیاز به فرزند دارد از جمله اینکه عمر انسان محدود است و بزودی قدرت خود را از دست خواهد داد و نیازمند عاطفه و محبت است که خداوند از تمام آنها پاک و منزه است.

مظلومی مراغه ای گفت : خداوند متعال می تواند کل دنیا را در یک چشم زدن انسان بیافریند ، آنان توقع داشتند که خداوند آیات خود را نیز به آنها نازل کند ، دریغ از اینکه وحی الهی شامل هر دل گناه کاری نمی شود.

وی در پایان ادامه داد : در عصر پیامبر اسلام (ص) افرادی مستکبر بودند و خود را برتر می دیدند لذا با ابهام می خواستند بگویند که پیامبر (ص) حرف صادقی نمی گوید ، در حالیکه خداوند پیامبر را خطاب قرار داده و می گوید که به توقعات نابجای کفار هیچ توجهی نکن که تو مسئول دوزخ آنان نیستی ، باید توجه کنیم که بشارت و انزار در کفه های تراز ، تعادل هستند.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *