ترک غسل به سبب نبود حمام

پاسخ ارائه شده در این صفحه پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی سایر از موضوع دارید از طریق درگاه های پاسخگویی سوال خود را ارسال فرمائید و اگر سؤالتان مشابه این موضوع می باشد در قسمت نظرات همین مطلب سؤال خود را درج فرمائید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود.

[box type=”info” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”14″]

سوال

سربازى هستم که در یکى از پادگان‌ها خدمت مى‌‌کنم، با توجه به اینکه براى ما استحمام محدودیت دارد حدود شش روز با عذر شرعى و تیمم نماز را به جا آوردم. آیا نماز من صحیح است یا نه؟

مرجع تقلید

حضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای

[/box]

[box type=”tip” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”14″]

پاسخ

با توجه به اینکه براى غسل حتماً لازم نیست که از حمام استفاده شود بلکه مى‌‌توان با یک پارچ آب سر و گردن، بعد طرف راست و بعد طرف چپ بدن را غسل داد اگر واقعاً آبى براى غسل نبوده یا براى غسل وقت کافى نبوده، تیمم صحیح و نماز با آن هم بى‌اشکال است و الا کافى نیست.

[/box]

لطفاً نظر خود را بنویسید

2 پاسخ

  1. با سلام بنده جوانی نامزد کرده هستم شب هایی ک ب خانه همسرم میرود صبح از روی خجالت و نبود جا مجبور ب ترک غسل میشوم میخواستم بداتم در ماه مبارک رمضان حکم روزه أم چی میشود و باید چه کنم

    1. حتما باید قبل از اذان صبح غسل کنید، بهانه خوبی نیست که غسل را ترک کنید، حداقل در آخر وقت تیمم کنید هر چند که گناه کرده که غسل را به تاخیر انداخته!، این که کار سختی نیست!.
      برای غسل هم نیاز به دوش نیست، در همان اتاق با یک لیوان آب و یک پارچه خیس به راحتی در کتر از ۵ دقیقه غسل جنابت کنید.
      روزه ها را که بدون غسل و تیمم خوانده اید باید قضا کنید و کفاره هم بدهید، برای هر روز روزه باید ۶۰ روز روزه بگیرید (۳۱ روز پی در پی) و یا ۶۰ فقیر را اطعام کنید(هر مد طعام حدود ۷۵۰ گرم، گندم، یا برنج و … است)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *