اهمیت اعتکاف

هرگز نمی توان ارزش زمان ها و مکان ها را یکی دانست ، ماه رجب که ماه غفران الهی و زدودن زنگارهای گناه و دوری جستن از طریق شیطان رجیم و تقرب جستن به درگاه احدیت هست هرگز با سایر زمانها یکی نیست.

ماهی که عبادت خالصانه در آن بسیار ارزشمند است در روایتی وارد شده است :

عن سیف بن المبارک بن یزید مولى أبی الحسن موسى (ع)  عن أبیه المبارک عن أبی الحسن قال : رجب شهر عظیم یضاعف الله فیه الحسنات و یمحو فیه السیئات من صام یوما من رجب تباعدت عنه النار مسیره مائه سنه و من صام ثلاثه أیام وجبت له الجنه.

سیف بن المبارک از پدرش ، و او از حضرت موسى بن جعفر (ع) روایت کرده است که فرمود : ماه رجب، ماه بزرگى است که در آن (پاداش) حسنات چند برابر است و گناهان (آدمى) در آن آمرزیده مى شود ، کسى که یک روز در ماه رجب روزه بگیرد، آتش جهنم به اندازه یک صد سال از او فاصله مى گیرد، و کسى که سه روز (در این ماه) روزه بگیرد، بهشت براى او واجب مى شود(۱).

اعتکاف یکی دیگر از اعمال مهم در این ماه پر خیر و برکت است ، معتکف در این عبادت خالصانه پله پله ، به سوی پروردگارش قدم بر می دارد و از سر سفره ولی نعمتش متنعم می شود.

انسان از ابتدای خلقت ، را به سوی کمال را جستجو می کند و این اعتکاف است که او را به کمال مطلق می رساند ، اعتکافی که پرورش جسم و جان است ، پرورش روح و روان است ، اعتکافی که انسان را از غفلت به دور می کند و سه روز عاشق را با معشوقش قرین می سازد.

در اهمیت اعتکاف همین بس که طزیقت انبیاء و اولیای الهی بوده و همه شان از این عبادت های معتکفانه به سوی معبودشان پرواز کرده اند ، اعتکافی که در قرآن از انجام آن معادل با طواف کعبه و سجود و رکوع یادد شده است ؛ وَ عَهَدنا اِلی ابراهیمَ وَ اِسمعیلَ اَن طَهّرا بَیتی لِلطّائِفینَ وَ العاکِفینَ وَ الرُکّعِ السُجود (۲) و ما به ابراهیم و اسماعیل فرمان دادیم که خانه مرا برای طواف کنندگان و معتکفان و رکوع کنندگان و سجده کنندگان از هرگونه آلودگی تطهیر کنند.

ارزش آدمی را عملش مشخص می کند ،  معتکف به اندازه  فضیلت عملش انسانی بزرگ  است ، مقدس اردبیلی در فضیلت اعتکاف می گوید: مبادا کسی گمان کند که اعتکاف مقدمه عبادتی دیگر است. کسی که با طهارت و در حال روزه در مسجد مقیم می شود و تعهد قربت در اعتکاف می نماید، این عمل عبادت است. اعتکاف عبادتی مستقل است به مثابه حج و عمره و روزه و نماز و هر عبادت مستقل دیگر.

ایام اعتکاف در پیش است ، زمان عرشی شدن فرشیان ؛ اعتکاف با همه فضیلتش بندگان الهی را به سوی خود می خواند، فرصت طلایی عمر در پیش است و ایام در گذر؛ پس همتی باید تا با حضور از همسفران کوی دوست باشیم.

 [divide icon_position=”right” width=”short” color=”#”]

۱. شیخ صدوق ، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال ، صفحه ۵۴.

۲. سوره بقره ، آیه ۱۲۵.

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *