امام جواد (ع) و دعوت به کسب علم و معرفت

ولادت حضرت امام جواد (ع) ، مولود پر خیر و برکت بنابه قول مشهور در دهم ماه رجب سال ۱۹۵ هـ . ق است ، این امام همام را پدرش امام رضا (ع) مولود پر خیر و برکت نامید ، در روایات مختلفی بر این قول تاکید شده است ، ابویحیای صنعانی می‏ گوید:
روزی در محضر امام رضا (ع) بودم، در آن هنگام فرزندش ابوجعفر (امام جواد) را که خردسال بود آوردند ، امام (ع) فرمود: هذا المولود الذی لم یولد مولود اعظم برکه علی شیعتنا منه (۱) این مولودی است که برای شیعیان ما، با برکت‏تر از او زاده نشده است.

البته درباره زمان تولد امام جواد (ع) اقوال مختلفی وجود دارد که از جمله آنها می توان به ۱۷ ماه رمضان ، ۱۵ ماه رمضان و آخر ذی القعده اشاره کرد و به قولی گفته اند که در ۱۳ رجب ولادت آن حضرت واقع شده است ، اما به هر حال معرفترین آن ۱۰ رجب می باشد.

در حدیثی از امام جواد آمده است :

قالَ الإمام الجواد (ع) : عَلَیْکُمْ بِطَلَبِ الْعِلْمِ، فَإنَّ طَلَبَهُ فَریضَهٌ وَالْبَحْثَ عَنْهُ نافِلَهٌ، وَ هُوَ صِلَهُ بَیْنَ الاْخْوانِ، وَ دَلیلٌ عَلَی الْمُرُوَّهِ، وَ تُحْفَهٌ فِی الْمَجالِسِ، وَ صاحِبٌ فِی السَّفَرِ، وَ أُنْسٌ فِی الْغُرْبَهِ (۲).
امام جواد (ع) فرمود : بر شما باد به تحصیل علم و معرفت ، چون فراگیری آن واجب و بحث پیرامون آن مستحبّ و پرفائده است. علم وسیله کمک به دوستان و برادران است ، دلیل و نشانه مروّت و جوانمردی است ، هدیه و سرگرمی در مجالس است ، همدم و رفیق انسان در مسافرت است ؛ و أنیس و مونس انسان در تنهائی می باشد.

دین مبین اسلام همه مردم را به فراگیری علم دعوت کرده و برای فراگیران علم فوایدی را برشمرده است ، در این حدیث نورانی که از امام جواد (ع) به مناسبت ولادتش نقل شد ، گوشه ای از فواید فراگیری علم را می خوانیم ، با این حال هر که سخن دین و ائمه معصومین (ع) را قبول کند راه سعادت را انتخاب نموده و اهل بهشت برین خواهد شد.

پی نوشت :

۱٫ اصول کافی ، ج ۱ ، ص ۳۲۱ / بحارالانوار ، ج ۵۰ ، ص ۳۵٫

۲٫ حلیه الأبرار ، ج ۴ ، ص ۵۹۹٫

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *