آیا پودر آرایشی مانع از تیمم و وضو است؟

پاسخ ارائه شده در این صفحه پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی سایر از موضوع دارید از طریق درگاه های پاسخگویی سوال خود را ارسال فرمائید.

[box type=”info” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”14″]

سوال

آیا پودر آرایشی که خانم ها استفاده می کنند مانع از تیمم و وضو است؟

[/box]

[box type=”tip” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”14″]

پاسخ

یکی از شرایط صحت وضو نبودن مانع در اعضای وضو است و اگر مانعی از رسیدن در صورت و دستها باشد باید برطرف گردد و یا آب را به زیر آن برساند.

حضرت امام (س) در تحریر الوسیله چنین آورده اند : برطرف کردن و یا حرکت دادن چیزى که مانع رسیدن آب به مواضع وضو است به طورى که آب به زیر آن برسد واجب است (۱) و در صورت شک در وجود مانع میفرمایند: و در صورتى که در وجود مانع شک کند اگر شکّش منشأ عقلایى نداشته باشد نباید به شک خود اعتنا کند(۲).

اگر چیزی در اعضای وضو وجود داشته باشد و شک کند که آیا مانع هست یا نه؟ می فرماید: ولى اگر در چیزى که موجود است شک کند که مانع از رسیدن آب هست یا نه، واجب است یا آن را برطرف نماید و یا آب را به زیر آن برساند(۳). در تیمم نیز مانند وضو نباید در کف دستها و پشت دستها و روی پیشانی مانعی وجود داشته باشد.

امام(س) از جمله واجبات تیمم چنین آورده اند: …و باید حائل- حتى مانند انگشتر- از مواضعى که مسح مى‏ شوند و مواضعى که با آن‏ها مسح مى‏ کند برطرف شود(۴).

پی نوشت :

۱. تحریر الوسیله (ترجمه فارسى) ، ج‏۱ ، ص ۲۸ ، مسأله ۱۰.

۲. همان.

۳. همان.

۴. همان.

[/box]

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *