آیا اگر کسی تعداد دقیق روزه هایی که از او قضا شده است را نداند و توانائی انجام قضای آنها را هم نداشته و از نظر مالی هم توانایی پرداخت کفاره ندا

سوال: آیا اگر کسی تعداد دقیق روزه هایی که از او قضا شده است را نداند و توانائی انجام قضای آنها را هم نداشته و از نظر مالی هم توانایی پرداخت کفاره ندارد، تنها استغفار کافی است؟ (با این فرض که اگر بعدا توانایی مالی پیدا کرد فقراء را اطعام کند)

پاسخ:

۱- کسی که شک دارد چند روز، روزه قضا بر او واجب است، باید به مقداری که مظنّه حاصل کند که ذمّه‏اش بری‏ء شده روزه بگیرد[۱].

۲- در مواردی که قضاء روزه بر انسان واجب است و توانایی قضای روزه را دارد با پرداختن کفاره قضای روزه از او ساقط نمی شود. و اگر واقعا قدرت بر انجام قضای روزه یا پرداخت کفاره (در آنجا که باید کفاره بدهد) ندارد لازم است که استغفار کند[۲] و هر گاه قدرت پیدا کرد وظیفه خود را انجام دهد.[۳]

۳- کسی که روزه قضاء بر عهده دارد هر گاه توانست روزه بگیرد، باید نیّت قضاء کند و ثواب استحباب آن را هم انشاء الله خواهد داشت. به هر صورت کسی که می تواند روزه بگیرد و قضای واجب هم بر عهده دارد نمی تواند نیت روزه مستحبی داشته باشد[۴].

 

پی نوشتها:
[۱]- مجمع الرسائل(المحشی لصاحب الجواهر)، ج‏۱، ص: ۴۵۷٫
[۲]-توضیح المسائل(المحشی للإمام الخمینی)، ج‏۱، ص: ۹۲۸٫
[۳]-مجمع المسائل(للگلپایگانی)، ج‏۱، ص: ۲۷۱٫
[۴]-صراط النجاه(المحشی للشیخ الأنصاری)، ص: ۱۸۱٫

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *