آیا اصلاح صورت روزه را باطل می کند؟

پرسش: سوالم این است که آیا در ماه رمضان آرایش و اصلاح صورت روزه را باطل میکند؟ حکم اصلاح صورت و ابرو زنان روزه دار چیست؟ آیا تراشیدن ریش برای مردان در حال روزه اشکالی دارد؟

پاسخ: آرایش و اصلاح صورت و ابرو خانم ها در ماه رمضان و در حال روزه باعث باطل شدن روزه نمی شود اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این که اصلاح صورت و آرایش کردن زن به هر صورت برای شوهر اشکال ندارد اما نشان دادن به نامحرم حرام است و فرقی بین ملایم و غیر ملایم نیست بلکه اگر صدق آرایش و زینت کند ( یعنی در عرف آرایش محسوب شود ) باید از نامحرم پوشیده شود. با این حال اگر زن آرایش بکند و آرایش خود را از نامحرم نپوشاند گناه کرده است ولی روزه او باطل نمی شود.

اما اصلاح صورت و تراشیدن ریش مردان از مبطلات روزه نیست که در ادامه میتوانید حکم تفصیلی اصلاح صورت زنان و مردان را بخوانید.

حکم اصلاح صورت و ابرو خانم ها

فرقی بین آرایش کم و زیاد نیست اگر خانم کاری کرده که عرفاً می­‌گویند آرایش کرده مثلاً ابروها یا چشم را مداد کشیده یا رژ لب زده است و مقابل نامحرم نپوشانده است حرام است. اما اگر در حدی نیست که عرفاً بگویند آرایش کرده مثلاً کرمی زده و کمی زیباتر شده است یا اصلاح صورت کرده پوشاندنش از نگاه نامحرم واجب نیست.

در حال حال آرایش و اصلاح صورت روزه را باطل نمی کند.

حکم اصلاح صورت و تراشیدن ریش مردان

تراشیدن ریش تمام صورت، با ماشین یا تیغ چه حکمى دارد؟

همه مراجع (به جز بهجت و صافى و مکارم): تراشیدن ریش – خواه با تیغ باشد یا ماشین بنابر احتیاط واجب حرام است.

آیات عظام بهجت و صافى: تراشیدن ریش حرام است.

آیت الله مکارم شیرازی: احتیاط این است که از ریش تراشى مطلقاً خوددارى شود، ولی چنانچه قسمت چانه به صورت ریش پروفسوری باقی بماند، تراشیدن بقیه اشکالی ندارد. (استفتائات معظم له)

لطفاً نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *