پاسخ ارائه شده در این صفحه پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی سایر از موضوع دارید از طریق درگاه های پاسخگویی سوال خود را ارسال فرمائید.سوال: برای اینکه نمازصبح قضا نشود چکار باید کرد؟ پاسخ: برای اینکه نماز به خصوص نماز صبح قضا نشود راههای علمی و عملی فراوانی از بزرگان و ائمه اطهار بدستمان رسیده است که مختصر به مواردی اشاره می کنم و امیدوارم که مثمر ثمر باشد. همانگونه که خود نیز می دانید نماز صبح تاثیر بسزایی در تقویت بعد معنوی انسان دارد لذا نباید از آن غافل شد، در…
چه کنیم نماز صبح قضا نشود؟

پاسخ ارائه شده در این صفحه پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی سایر از موضوع دارید از طریق درگاه های پاسخگویی سوال خود را ارسال فرمائید.

سوال: برای اینکه نمازصبح قضا نشود چکار باید کرد؟

پاسخ: برای اینکه نماز به خصوص نماز صبح قضا نشود راههای علمی و عملی فراوانی از بزرگان و ائمه اطهار بدستمان رسیده است که مختصر به مواردی اشاره می کنم و امیدوارم که مثمر ثمر باشد.

همانگونه که خود نیز می دانید نماز صبح تاثیر بسزایی در تقویت بعد معنوی انسان دارد لذا نباید از آن غافل شد، در روایتی معتبر از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که وقتی بنده ای نماز صبح را هنگام طلوع فجر بخواند دو بار برای او نوشته می شود، هم ملائکه لیل آن را ثبت می کنند و هم ملائکه نهار (۱).

۱. نبود برنامه ریزی و نظم در زندگی

از مهمترین موارد که انسان نمی تواند توفیق اقامه نماز صبح را درک کند نبود برنامه ریزی هست، گاهی شب ها دیر می خوابد و هنگام صبح که ملائکه در گوش انسان ندا می دهد از درک ندای ملائکه غافل شده و نمی تواند بیدار شده و نماز صبح اقامه کند.

۲. پرخوری در شب

علتی دیگر برای خواب طولانی و سنگین پرخوری در شب است، حضرت عیسی(ع) خطاب به بنی اسرائیل فرمودند:«ای بنی اسرائیل! خوردن خود را زیاد نکنید، زیرا هر کس بر خوردن خود بیفزاید، بر خوابیدن خود هم می افزاید و هر کس که بر خواب خود بیفزاید، از نماز کم می گذارد و در نتیجه در زمره غافلان نوشته می شود(۲).

۳. ضعف در خداشناسی

یکی از مهمترین عوامل معنوی که موجب می شود تا انسان نسبت به نماز صبح اهمیت ندهد، عدم معرفت و شناخت نسبت به خداوند متعال و الطاف وی است، فرض کنید اگر با یکی از مسئوالان که حل مشکلتان در دست اوست قراری گذاشته اید و یقین دارید که وی در همان ساعت مقرر منتظر شما است. آیا واقعا شب به راحتی می خوابید و دیر بر سر قرار حاضر شده و یا با کسلی با وی مواجه می شوید؟

۴. انجام گناه در طول روز

اعمال و رفتاری که انسان در طی روز انجام می دهد نقش بسیار مهمی در توفیق انسان نسبت به عبادات دارد؛ یعنی هر چه در طی روز کارهای شایسته از انسان سر بزند، توفیقات انسان نیز برای اعمال خوب دیگر بیشتر فراهم می شود و هر چه به گناه آلوده شود توفیق اعمال خوب از وی سلب می شود، لذا باید نسبت به این مسأله بسیار حساس بود تا به واسطه گناه درک لذت سحرخیزی را از دست نداد.

منابع مورد استناد:

۱. کافی، جلد ۳، صفحه ۲۸۳

۲. مجموعه ورام، جلد ۱، صفحه ۴۱.

کلیدواژه ها: ,