وظایفی که بر عهده همه منتظران ظهور آقا امام زمان (عج) هست، اگر به درستی صورت پذیرد ، تحقق عدالت را در جامعه خواهیم داشت، به تعدادی از وظایف در چند روز گذشته اشاره کردیم. 8. خدمت کردن به آن حضرت شیعه واقعی کسی هست که موجبات رضایت امام زمان (عج) خود را فراهم کرده و در جهت تحقق اهداف عالیه اسلامی گام بردارد ، در تمام مراحل زندگی خویش در خدمت امام عصر (عج) باشد ، حال سوال این است که چگونه می توانم به امام زمانم در زندگی کمک کنم و یاری رسانش باشم. برای پاسخ به این سوال باید به روایات ائمه معصومین (ع)…
وظایف منتظران (۸)

وظایفی که بر عهده همه منتظران ظهور آقا امام زمان (عج) هست، اگر به درستی صورت پذیرد ، تحقق عدالت را در جامعه خواهیم داشت، به تعدادی از وظایف در چند روز گذشته اشاره کردیم.

8. خدمت کردن به آن حضرت

شیعه واقعی کسی هست که موجبات رضایت امام زمان (عج) خود را فراهم کرده و در جهت تحقق اهداف عالیه اسلامی گام بردارد ، در تمام مراحل زندگی خویش در خدمت امام عصر (عج) باشد ، حال سوال این است که چگونه می توانم به امام زمانم در زندگی کمک کنم و یاری رسانش باشم.

برای پاسخ به این سوال باید به روایات ائمه معصومین (ع) مراجعه کرد ، امام صادق (ع) در این باره می فرماید: ما را با ورع واجتهاد کمک کنید(۱).

مراد از ورع نگهداشتن نفس از ارتکاب حرام است ، این لغت در دروی از هرگونه قبیح نیز به کار می رود ، اجتهاد نیز تلاش در کسب فضایل وانجام نیکی ها است ، یعنی اولین قدمی که می تواند انسان را در خدمت امام عصر (عج) نگه دارد نگه داشتن نفس خود از انجام هرگونه بدی و پلیدی است.

در حدیث دیگری آمده است که: شیعه ما کسی است که از ما پیروی کند و مخالفت ما را نکند ، زمانی که ترسیدیم بترسد و زمانی که در امنیت هستیم احساس امنیت کند ، اینان شیعیان ما هستند ، ابلیس مردم را وسوسه مس کند و آنها اطاعتش می کنند ولی وقتی نزد شیعیان ی آید نافرمانیش می کنند(۲).

امام صادق (ع) می فرمایند : شما به ولایت ما نمی رسید مگر با ورع واجتهاد ، راستگویی ، اداء امانت ، حسن همسایه داری ، خوش اخلاقی ، وفاء به عهد ، صله رحم ، وما را با سجده های طولانی کمک کنید(۳).

پس به طور کلی اگر بخواهیم کمک رسان امام عصر (عج) باشیم باید اجتهاد و ورع داشته باشیم که در روایت نمونه هایی از آن ورع ها را امام صادق (ع) نام برده اند.

پی نوشت :

۱. کلینی ، کافی ، ج ۲ ، ص ۲۳۳.

۲. دعائم الاسلام ، ج۱ ، ص ۶۷.

۳. بشاره المصطفی لشیعه المرتضی ، ج ۲ ، ص ۲۶۱.