امام حسین (علیه السلام) به عنوان یک انسان وارسته و فرزانه در عصر خودش مطرح بوده و سیره و روش آن حضرت برهمگان روشن و معلوم بوده است، چهره سیاسى – اجتماعى و نیز چهره انسانى و اخلاقى امام حسین (علیه السلام) به عنوان الگوى عینى جامعه اسلامى در میان دوست و دشمن مطرح بوده است، ما نیز تلاش داریم تا کمی بیشتر درباره امام حسین (علیه السلام) بدانیم و معرفت خویش را نسبت به ائمه اطهار بیشتر کنیم، لذا سیره اخلاقی این امام همام (علیه السلام) را مورد بررسی قرار داده ایم.سبک زندگی حسینی,سوگواره 95,بلاغ,سیره…
سیره اخلاقی امام حسین علیه السلام (۴)

امام حسین (علیه السلام) به عنوان یک انسان وارسته و فرزانه در عصر خودش مطرح بوده و سیره و روش آن حضرت برهمگان روشن و معلوم بوده است، چهره سیاسى – اجتماعى و نیز چهره انسانى و اخلاقى امام حسین (علیه السلام) به عنوان الگوى عینى جامعه اسلامى در میان دوست و دشمن مطرح بوده است، ما نیز تلاش داریم تا کمی بیشتر درباره امام حسین (علیه السلام) بدانیم و معرفت خویش را نسبت به ائمه اطهار بیشتر کنیم، لذا سیره اخلاقی این امام همام (علیه السلام) را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

۴- عفو و گذشت امام حسین (علیه السلام)

یکی از ویژگی های انسان های بزرگوار عفو گذشت هست، خداوند متعال در قرآن کریم عفو و گذشت را از ویژگی انسانهای پارسا و پرهیزگار معرفی می کند آنجا که می فرماید: الَّذِینَ یُنْفِقُونَ فِی السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ(۱)؛ همانان که در فراخى و تنگى انفاق مى کنند و خشم خود را فرو مى ‏برند و از مردم در مى‏ گذرند و خداوند نکوکاران را دوست دارد.

امام حسین (علیه السلام) خود از انسانهایی بود که بسیار به قرآن عمل می کرد، عفو گذشت امام حسین (علیه السلام) زبانزد خاص و عام هست، این عفو گذشت به معنا و مفهوم این نیست که در مقابل زورگویی ها نایستاد بلکه امام (علیه السلام) در مقابل زورگویی ستمگران و مستکبران می ایستاد و با آن مقابله می کرد، ولی در مقابل لغزش های متعارف مردم واکنشی نشان نمی داد و می فرمود: لو شتمنی رجل فی هذه الاذن، واعتذر لی فی الیسری، لقبلت ذلک منه(۲)؛ اگر کسی از سمت راست به من دشنام دهد. سپس در طرف چپم عذرخواهی کند، از او می‌پذیرم.

سرور و سالار شهیدان نه تنها از خطای یاران خود با بیان جمله بالا می‌گذشت، بلکه در موارد ندامت و شکست، دشمنان عذر آنان را می‌پذیرفت و خطایشان را مورد عفو قرار می‌داد، برای نمونه به یک نمونه از هزاران عفو و بخشش امام حسین (علیه السلام) اشاره ای می کنیم.

مروان بن حکم از دشمنان کینه توز اهل بیت بود. پیامبر اسلام او و پدرش را لعن کرده و هر دو را به شهر طائف تبعید ساخته بود، او در دوران زمامداری اش، مولا علی (علیه السلام) را سب کرد، جنازه امام حسن (علیه‌السّلام) را تیرباران ساخت. چون سر بریده امام حسین (علیه‌السّلام) را به مدینه آوردند، وی سر بریده حسین را به سوی قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) افکند و گفت: یوم بیوم بدر؛ یعنی ما از دوران جاهلیت و جنگ بدر انتقام گرفتیم! چنین دشمن خونخوار اهل بیت، در جنگ جمل اسیر شد و از امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) درخواست شفاعت کرد، امام حسین (علیه‌السّلام) به خدمت مولا علی بن ابی طالب (علیه السلام) رسید و برای چنین کینه توزی درخواست شفاعت کرد و نشان داد که حسین اهل عفو و بخشش است؛ حتی برای دشمنان و بدخواهان!(۳)

بلی، امام حسین (علیه السلام) معدن عفو، گذشت و بخشش هست؛ در صورت اعتذار و ندامت، می‌بخشد و می‌گذرد، ما شیعیان و دوستداران اهل بیت و پیروان راهشان نیز باید این صفت مهم را در خود تقویت کنیم، از گناهان و لغزشهای همدیگر بگذریم تا خداوند نیز در روز قیامت از خطاهای ما بگذرد.

 

پی نوشت ها:

۱) سوره آل عمران، آیه ۱۳۴.

۲) اعلام الهدایه، جلد ۵، صفحه ۳۹.

۳) شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، جلد ۶، صفحه ۱۴۶.