در چند مطلب گذشته به مطالبی درباره حقوق مردان نسبت به زنان اشاره ای داشتیم، در این مطلب بحث گذشته را پیش می گیریم.رعایت حقوق در زندگی زناشویی,بلاغ,
رعایت حقوق در زندگی زناشویی (۴)

در چند مطلب گذشته به مطالبی درباره حقوق مردان نسبت به زنان اشاره ای داشتیم، در این مطلب بحث گذشته را پیش می گیریم.

۱-۴- خوش اخلاقی

یکی از بارزترین حقی که هر مردی دارد برخورداری از اخلاق خوب زن است، زن فهیم و نیک اندیش می داند که تمام انسانها شیفته محبت و دلباخته کشش های نفسانی و عاطفی هست، زن خوش اخلاق، در زندگی مشترک با همسر خود، زیبایی کلام و جذابیت بیان، زبان تشویق و ترغیب و تأیید و تکریم را سرمایه ی ارزشمند خویش می داند و هیچ فرصتی را برای ابراز محبت به شوهر از دست نمی دهد.

پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: هر زنی که شوهرش را با زبانش بیازارد، خداوند هیچ کار واجب و مستحبی را از او نمی پذیرد و هیچ کار نیکش را قبول نمی کند تا وقتی که شوهرش را راضی کند»اگر چه روزها روزه بگیرد و شب ها به عبادت مشغول شود(۱).
او هرگز در برخورد با شوهر، صدا و کلام گیرای خود را با تحقیر و سرزنش و استهزا نمی آمیزد، بلکه زبان حق شناسی و قدرشناسی، شکر و سپاسگزاری از صفات برجسته ی او در حریم خانواده است.

 مردی خدمت رسول خدا (صلی الله علیه وآله آمد) و عرض کرد: همسری دارم که هرگاه وارد خانه می‏ شوم به استقبالم می‏ آید، و چون از خانه بیرون می‏ روم بدرقه‏ ام می‏ کند و زمانی که مرا اندوهگین می‏ بیند می‏ گوید: اگر برای رزق و روزی غصه می‏ خوری، بدان که خداوند آن را به عهده گرفته است و اگر برای آخرت خود غصه می‏ خوری، خدا اندوهت را زیاد کند و بیشتر به فکر آخرت باشی.

رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند: برای خدا کارگزارانی در روی زمین‏ است و این زن یکی از کارگزاران خداست که پاداش او برابر با نیمی از پاداش شهید است؛ انَّ للَّهِ‏ِ عُمَّالاً وَ هذِهِ مِنْ عُمَّالِهِ لَها نِصْفُ اَجرِ الشَهید(۲).

 

پی نوشت ها:

۱) بحارالانوار، ج۱۰۳، ص۲۴۴، ح ۱۵.

۲) وسائل ‏الشیعه، ج ۱۴، ص ۱۷.