در مطلب گذشته به یکی از حقوق مردان نسبت به زنان اشاره ای داشتیم، در این مطلب بحث گذشته را پیش می گیریم.  ۱-۲- تمکین زن نسبت به مرد یکی دیگر از حقوق که زنان نسبت به مردان باید رعایت کنند تمکین در مسائل جنسی هست، امام صادق (علیه السلام) فرمودند : زنی نزد رسول خدا (صلی الله علیه وآله) آمد و سوال کرد : حق شوهر بر زن چیست ؟ فرمود : زن باید نیاز (غریزه ی جنسی) شوهرش را برآورده کند هر چند آن زن بر مرکبی سوار باشد(۱). زن باید در نزدیکی جنسی و دیگر بهره‌های شهوی مرد با او، حالت پذیرش و آمادگی در…
رعایت حقوق در زندگی زناشویی (۲)

در مطلب گذشته به یکی از حقوق مردان نسبت به زنان اشاره ای داشتیم، در این مطلب بحث گذشته را پیش می گیریم.

 

۱-۲- تمکین زن نسبت به مرد

یکی دیگر از حقوق که زنان نسبت به مردان باید رعایت کنند تمکین در مسائل جنسی هست، امام صادق (علیه السلام) فرمودند : زنی نزد رسول خدا (صلی الله علیه وآله) آمد و سوال کرد : حق شوهر بر زن چیست ؟ فرمود : زن باید نیاز (غریزه ی جنسی) شوهرش را برآورده کند هر چند آن زن بر مرکبی سوار باشد(۱).

زن باید در نزدیکی جنسی و دیگر بهره‌های شهوی مرد با او، حالت پذیرش و آمادگی در حد توانایی جسمی و روحی، بنابر انتظار عرف داشته باشد. مگر اینکه دارای عذر شرعی و قانونی مثل عادت زنانگی، مریضی و … باشد.

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که آیا زن می تواند در مقابل خواسته مرد برای عمل زناشویی امتناع کند و آیا این امتناع گناهی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر زن دارای عذر شرعی مثل ایام عادت ماهانه و مریضی نباشد نباید امتناع بورزد، البته زن و مرد باید مراعات همدیگر را بکنند اما امتناع زن در مقابل خواسته مرد بدون عذر شرعی دارای گناه هست، در روایتی از امام صادق (علیه السلام) به این عمل زنان و عواقب آن اشاره شده و می فرمایند: زنی که شوهرش را در خوابگاهشان معطل کند و راضی به عمل زناشویی نشود تا این که مرد به خواب رود، تا وقتی که مرد در خواب است ملائک آن زن را لعنت می کنند(۲).

این همه تأکید به زنان از طرف اسلام به این خاطر است که جامعه در اثر طغیان شهوات به سمت تباه و فساد کشیده نشود و غرائز شهوانی در محیط شخصی و سالم خانواده ارضا شود.

 

پی نوشت:

۱) محمد بن حسن حر عاملی، از ابواب مقدمات نکاح، حدیث ۱، ص ۱۱۲.

۲) کافی، جلد ۵، ص ۵۰۷ و ۵۰۸.