حفظ و نقل حدیث ائمه اطهار (علیهما السلام) از اهمیت بسزایی برخوردار هست، نقل روایاتی که در سبک زندگی تغییر ایجاد کند و با عمل کردن به آنها زندگی انسان کاملاً برگرفته از اسلام باشد. معاویه بن عمار می گوید: به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم: شخصی هست که از شما روایت بسیار نقل کند و میان مردم انتشار دهد و آن را در دل مردم و دل شیعیانتان استوار کند و شاید عابدى از شیعیان شما باشد که در روایت چون او نباشد کدام یک بهترند؟ فرمود: آنکه احادیث ما را روایت کند و دلهاى شیعیانمان را استوار سازد از هزار عابد…
حفظ احادیث ائمه اطهار (ع)

حفظ و نقل حدیث ائمه اطهار (علیهما السلام) از اهمیت بسزایی برخوردار هست، نقل روایاتی که در سبک زندگی تغییر ایجاد کند و با عمل کردن به آنها زندگی انسان کاملاً برگرفته از اسلام باشد. معاویه بن عمار می گوید: به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم: شخصی هست که از شما روایت بسیار نقل کند و میان مردم انتشار دهد و آن را در دل مردم و دل شیعیانتان استوار کند و شاید عابدى از شیعیان شما باشد که در روایت چون او نباشد کدام یک بهترند؟ فرمود: آنکه احادیث ما را روایت کند و دلهاى شیعیانمان را استوار سازد از هزار عابد بهتر است(۱).

با نقل روایت از ائمه اطهار (علیهالسلام) می شوذ دلهای زیادی را به اهل بیت (علیهالسلام) نزدیک کردن و آنان را مأنوس به دین اسلام نمود، متأسفانه هر از گاهی روایاتی از معصومین را با نام دیگر افراد غربی در شبکه های اجتماعی نشر می کنند و هزاران نفر همان سخن را می پسندد در حالیکه سخن نقل شده از ائمه معصومین (علیهالسلام) هست و صد حیف ما نتوانسته ایم آنگونه که باید بزرگواران را به دنیا بشناسانیم.

در روایاتی زیبا از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که: إعرِفُوا مَنازِلَ النّاسِ مِنّا عَلى قَدرِ رِوایَتِهم عَنّا(۲)؛ جایگاه مردم را نزد ما از شمار روایاتى که از ما نقل مى کنند بشناسید.

پی نوشت ها:

۱. اصول کافى ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۵، صفحه ۴۰.

۲. میزان الحکمه، حدیث ۳۳۳۹.

کلیدواژه ها: , ,