جلسه قرائت و تفسیر روزانه یک صفحه از کلام الله مجید در قالب طرح نور در مسجد جامع روستای آهق صفحه ۱۲۸ قرآن کریم، جزء هفتم، آیات ۸-۱ سوره مبارکه انعام.طبق روال هر روزه و پس از قرائت یک صفحه از قرآن کریم نکات مهم همان صفحه توسط حجت الاسلام مظلومی مراغه ای بیان شد که اختصاراً در ذیل اشاره می شود. بسم الله الرحمن الرحیم لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم آیات ابتدایی سوره مبارکه انعام قرائت شد، درباره سوره انعام مفسران اتفاق نظر دارند که این سوره جزء سوره هایی هست که در مکه بر پیامبر عظیم الشان نازل…
تفسیر صفحه ۱۲۸ قرآن کریم

جلسه قرائت و تفسیر روزانه یک صفحه از کلام الله مجید در قالب طرح نور در مسجد جامع روستای آهق صفحه ۱۲۸ قرآن کریم، جزء هفتم، آیات ۸-۱ سوره مبارکه انعام.

طبق روال هر روزه و پس از قرائت یک صفحه از قرآن کریم نکات مهم همان صفحه توسط حجت الاسلام مظلومی مراغه ای بیان شد که اختصاراً در ذیل اشاره می شود.

بسم الله الرحمن الرحیم

لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم

آیات ابتدایی سوره مبارکه انعام قرائت شد، درباره سوره انعام مفسران اتفاق نظر دارند که این سوره جزء سوره هایی هست که در مکه بر پیامبر عظیم الشان نازل شده است، در ترتیب نزول این سوره پنجاه و پنجمین سوره است ولی در ترتیب مصحف شریف ششمین سوره و مابین سوره های مائده و اعراف قرار دارد.

اولین آیه که قرائت شد به دو کلمه “ظلمات” و “نور” اشاره شده است، مفسران معتقدند که واژه “نور” در کل قرآن به صورت مفرد بیان شده ولی واژه “ظلمات” به صورت جمع آمده، این بدین معناست که اصولاً راه حق و حقیقت یکی هست که به نور تعبیر شده ولی راههای باطل از لحاظ تعداد بسیار هست و تعبیر به “ظلمات” شده و به صورت جمع آمده است.

در ابتدای این سوره ۳ آیه آمده است که اولین آیه آن به “آفرینش نظام هستی” اشاره دارد و آیه دوم آن به ” آفرینش انسان” و آیه سوم سوره انعام به ” اعمال و رفتار انسان” اشاره می کند، حضرت علی (علیه السلام) معتقد است که این آیات به ۳ گروه از منحرفان پاسخ مستدل ارائه می کند، یکی از این گروههای منحرف مادیگرایان هستند که منکر آفرینش الهی و حدوث خلقت هستند و خداوند با “خلق السماوات” پاسخ آنها را داده است، دومین گروه منحرفان دو گانه پرستان هستند

درحال تکمیل...

کلیدواژه ها: , ,