حضرت زینب (س) سومین فرزند از فرزندان حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) است ، اینکه پرستار بیماران کربلا (ع) ، یار و یاور و انیس حضرت امام حسین (ع) بوده است ، این روز را به عنوان روز پرستار نام گذاری کرده اند. حضرت زینب (سلام الله علیها),روز پرستار,
به بهانه سالروز ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار

حضرت زینب (س) سومین فرزند از فرزندان حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) است ، اینکه پرستار بیماران کربلا (ع) ، یار و یاور و انیس حضرت امام حسین (ع) بوده است ، این روز را به عنوان روز پرستار نام گذاری کرده اند.

در وصف حضرت زینب (س) هر چه گفته شود نمی شود در رابطه با ابعاد شخصیتی این شیر زن کربلا را به طور کلی مواردی را بیان کرد ، حضرت زینب کبری (س) هنگامی به دنیا آمدند که پیامبر اسلام (ص) در سفر بودند ، حضرت زهرا (س) از امیر المومنین (ع) درخواست کردند تا نامی برای این فرزند انتخاب کنند ، اما امیر المومنین (ع) فرمودند پیامبر (ص) ارجحیت بر نام گذاری دارد ، پیامبر (ص) هنگامی که از سفر بازگشتند متوجه بدنیا آمدن این فرزند شدند و فرمودند فرزندان علی همانند فرزندان من هستند ولی خداوند  برای نامگذاری این فرزند تصمیم می گیرد. ، جبرئیل امین فرستاده خداوند پیام ا<ر وحی ، نام این فرزند تازه متولد شده علی (ع) و فاطمه زهرا (س) را به پیامبر (ص) از سوی خداوند متعال ابلاغ می کند و نام این فرزند را زینب می گذارد.

درباره زینب ، براساس معنی ، به معنای زینت پدر گرفته شده است ، و این برازنده ترین وصف برای نام زینب کبری (س) هست ، پیامبر (ص) پس از ابلاغ نام از سوی خداوند و توسط جبرئیل امین ، این فرزند را همانند حضرت خدیجه کبری (س) نامید و پس از بوسیدن صورتش گفت : همه این فرزند را احترام کنند چرا که این همانند حضرت خدیجه کبری (س) است.