پاسخ ارائه شده در این صفحه پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی سایر از موضوع دارید از طریق درگاه های پاسخگویی سوال خود را ارسال فرمائید.سوال: می خواستم بدونم به طور کلی احکام دین به چی میگن و چطور باید بهش عمل کرد؟ پاسخ: کلمه احکام جمع حکم به معنای فرمان و دستور می باشد و از نظر فقهی کلیه دستورات عملی و فروع دین را که شامل دستورهای عبادی و سیاسی و اقتصادی و خانوادگی و قضایی که از سوی خداوند متعال صادر شده می شود. برای عمل کردن به آن نیز سه روش مورد تاکید است که به…
احکام دین و طریقه عمل به آن

پاسخ ارائه شده در این صفحه پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی سایر از موضوع دارید از طریق درگاه های پاسخگویی سوال خود را ارسال فرمائید.

سوال: می خواستم بدونم به طور کلی احکام دین به چی میگن و چطور باید بهش عمل کرد؟

پاسخ: کلمه احکام جمع حکم به معنای فرمان و دستور می باشد و از نظر فقهی کلیه دستورات عملی و فروع دین را که شامل دستورهای عبادی و سیاسی و اقتصادی و خانوادگی و قضایی که از سوی خداوند متعال صادر شده می شود.

برای عمل کردن به آن نیز سه روش مورد تاکید است که به اختصار بیان می کنیم:

۱. خود انسان تا سن تکلیف به درجه اجتهاد نائل آید و احکام و دستورات الهی را از قرآن، روایات ، عقل و اجماع به دست آورده و طبق اجتهاد خود عمل نماید که به نظر کاری بسیار دشواری می باشد.

۲. از شخص یا اشخاصی که به درجه اجتهاد رسیده اند تقلید کند.

۳. راههای احتیاط را بشناسد و به احتیاط عمل کند.

توضیح بر اینکه راههای اول و سوم بسیار سخت بوده و هر کسی نمی تواند از عهده آن بر آید لذا غالب افراد جوامع مسلمان از راه دوم یعنی تقلید استفاده می کنند.

کلیدواژه ها: ,