یکی از صفات زشت آدمی، آزار و اذیت مؤمن هست، اگر انسان این آزار و اذیت را تکرار کند موجب هلاکتش می شود، در روایات به کسی مسلمان واقعی گفته می شود که همه مسلمانان از دست زبان او در امان باشند(۱). بلاغ,آزار و اذیت,مسلمان واقعی,
آزار دهنده مؤمن از خشم خدا در امان نیست!

یکی از صفات زشت آدمی، آزار و اذیت مؤمن هست، اگر انسان این آزار و اذیت را تکرار کند موجب هلاکتش می شود، در روایات به کسی مسلمان واقعی گفته می شود که همه مسلمانان از دست زبان او در امان باشند(۱).

انسان روزمره در زندگی باید با مردم ارتباط برقرار کند و این ارتباط زمانی مستحکم و قوی خواهد بود که با زبان خویش دیگران را اذیت نکند و غرور انسانیت را نشکند، چه زیبا گفت سهراب سپهری که:

آنگاه که غرور کسی را له می کنی،

آنگاه که بنده ای را نادیده می انگاری،

آنگاه که کاخ آرزوهای کسی را ویران می کنی،

آنگاه که شمع امید کسی را خاموش می کنی،

آنگاه که حتی گوشت را می بندی تا صدای خرد شدن غرورش را نشنوی!

آنگاه که خدا را می بینی و بنده ی خدا را نادیده می گیری،

می خواهم بدانم، دستانت را بسوی کدام آسمان دراز میکنی تا برای خوشبختی خودت دعا کنی؟!!

در زندگی سعی کنیم همه مردم از ما راضی باشند چرا که راضی بودن مردم مقدمه رضایت پروردگار متعال هست، در حدیث نورانی از نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) خواندم که می فرماید: خداوند تبارک و تعالى فرمود: هر کس بنده مؤمن مرا بیازارد، به من اعلان جنگ مى دهد، و هر کس بنده مؤمن مرا احترام کند، از خشم من در امان است(۲).

پی نوشت ها:

۱. پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) می‌فرمایند: مسلمان واقعی کسی است که مسلمانان از دست زبان او در امان باشند؛ الکافی: جلد ۲، صفحه ۲۳۳.

۲. قالَ اللّهُ تَبارَکَ وَ تَعالى: لِیَأذَن بِحَربٍ مِنّی مَن آذى عَبدِیَ المُؤمِنَ، وَلیَأمَن مِن غَضَبی مَن أکرَمَ عَبدِیَ المُؤمِنَ؛ عُدّهُ الدّاعی و نَجاحُ السّاعی: صفحه ١٨٢.